Black Friday (Kara Cuma) İndirimi Başlıyor!

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri merkezli kutlanan “Black Friday” yani “Kara Cuma” yarın başlıyor. Yarın başlayacak ve bir hafta sürecek indirim haftasında; başta teknoloji şirketleri olmakla birlikte hemen her alanda mağazalar indirime giriyor.

Kara Cuma 2016 / Black Friday 2016 Nedir?

Kara Cuma 2016 ne zaman? Black Friday indirimleri nasıl oluyor sorularına cevaplar şu şekildedir, Amerika Birleşik Devletleri’nin “Noel” alışverişinin ilk günüdür. Her sene “Şükran Gününü” takip eden ilk Cuma günü başlayan alış- veriş haftasında; özellikle teknolojik ürünler satan mağazalar büyük indirime gitmektedir. Sadece indirimle de kalmayan mağazalar, bir hafta boyunca normalden daha erken saatlerde açılıp, çok geç saatlerde kapanmaktadırlar.

Teknoloji mağazalarında uzun kuyruklar oluşturan teknoloji severler bir haftalık zaman dilimi içerisinde istedikleri teknolojik ürünleri yüzde 50’ye varan indirim oranları ile alabilmektedirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde geceden sıraya giren insanlar, indirimli ürünlere sahip olabilmek adına adeta izdihama neden olmaktadırlar. Uzun yıllardır geleneksel olarak uygulanan Kara Cuma alış veriş haftasında Apple ve Steam gibi teknoloji devleri indirime gideceklerini açıkladılar. Dolayısıyla bu sene de izdiham görüntülerine yenilerinin ekleneceği tahmin ediliyor.

Ülkemizde Uygulanıyor mu?

Black Friday alışveriş haftası genel olarak ülkemizde uygulanmıyor. Lakin globalleşen dünyada internet üzerinden alış veriş yani online alış veriş her geçen gün yaygınlaştığı için, Amerika merkezli şirketlerin internet siteleri üzerinden indirimli fiyatlardan yararlanarak ürün satın almak mümkün.

Bununla birlikte kısıtlı da olsa ülkemizdeki yerleşik mağazalardan da söz konusu tarihlerde indirime gidenler olabiliyor. Özellikle yurt dışı merkezli teknoloji mağazaları; genel merkezleri ile bağlantılı olarak aynı anda indirime gidebilmektedirler. Kısa süreli bu indirimlerden faydalanmak için bu zaman diliminde alış veriş ve teknoloji gündemini takip etmekte yarar var.

Yarın resmi olarak başlayacak olan Kara Cuma indirimlerinin bir hafta sürmesi beklense de stoklarla sınırlı ürünleri kaçırmamak için acele etmek gerekiyor.