Bu Köye Yerleşene 2 bin Avro!

İtalya’da bir dağın eteklerinde yer alan Bormida isimli köyün nüfusunu git gide azalması sebebiyle, bu durumu önlemek adına yetkililer tarafından bir çözüm bulundu. Bormida isimli bu köye göç etmeleri için vatandaşa 2 bin avro teklif ediliyor.

Bormida isimli bu İtalyan köyünde, yapılan araştırmalar neticesinde yalnızca 394 kişinin yaşadığı belirlendi. Köyde yaşayanların sayısının iyice azalması sebebiyle, köy muhtarı bir çözüm üreterek, köye göç edece olan ailelere 2 bin avro civarında bir para vermeyi teklif etti. Köy muhtarı bulduğu bu çözüm yoluyla Bormida köyünde yaşamayı cazip kılmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra köydeki kiraların aylık 50 avrodan başladığını da vurgulayan köy muhtarı, burada insanların rahatlıkla ev bulabileceklerini ve buraya göçün sağlanması için elinden gelen her türlü şeyi yapacağını belirtiyor.

İtalya’nın kuzey batısında yer alan Liguria bölgesinde ve deniz seviyesinin 420 metre kadar üzerinde bulunan Bormida Köyü, içerisinde yaşamını sürdüren 394 kişilik nüfusun her geçen gün azalmasının ardından burayı hareketli tutabilmek adına, yaşam giderlerini azaltma yoluna gitti.

Bulunan bu çözümün baş mimarı olan köy yetkilisi Daniele Galliano, çalışmak için genç nüfusun Bormida’dan ayrılıp en yakında yer alan şehre yani Savona’ya gitmelerinin ardından böyle bir çözüm yolu bulmak zorunda kalmış. Galliano, köye göç edenlerin hükümetten bir kağıt almaları gerekmesine rağmen önümüz yıldan itibaren köyde ev tutan ailelerin 2 bin avro alabileceklerini belirtti.

Ayrıca geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma neticesinde, azalan nüfus sebebiyle 2 bin 500 adet köyün daha terk edilme tehlikesinde olduğu açıklandı.