O Uygulama İtalya’da Yasaklandı!

Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul’da bir saldırı olayına sebep olan Uber isimli mobil uygulama, İtalyan mahkemesi tarafından „haksız rekabet“ gerekçesi ile yasaklandı.

Cep telefonlarına indirilen Uber isimli mobil uygulama, uygulamaya kayıtlı olan kişiler arasında iletişim kurmalarına yardımcı olarak, taksicilik konusunda yönlendirme yapılmasına, özel şöför hizmeti alınmasına olanak sağlıyor. Dünya’nın neredeyse her ülkesinde kullanılan bu uygulama, geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir taksicinin yolcularına karşı darp uygulamasına sebep olmuştu. 

İtalya‚daki taksi derneklerinin başvurusu ile birlikte açılan mahkeme sonucunda, mahkeme taksi şoförlerini haklı bularak, uygulamanın kullanımını yasakladı. Önceden belirtilen ücretlerden daha düşük tutarlar ile hizmet verilmesine olanak sağlayan Uber isimli mobil uygulama, haksız rekabete ortam hazırlaması sebebiyle İtalya mahkemeleri tarafından yasaklanarak, kullanımdan kaldırıldı. 

Uber cephesinden yapılan açıklama ile alınan bu karara itiraz edileceği bilinse de, son zamanlarda Dünya’nın farklı yerlerinde yapılan benzer girişimler sebebiyle bahsi geçen mobil uygulamanın başı bi hayli dertte gibi gözüküyor. Kimi tüketici dernekleri İtalya mahkemelerinin verdiği bu kararı „çağ dışı“ olarak yorumluyor olsa da, haksız rekabete ortam hazırladığı düşünülen Uber, gerekli düzenlemeleri yapması için İtalya Mahkemeleri tarafından 10 günlük tanınan süreyi kullanıyor. Bu sürenin dolması ile birlikte gerekli düzenlemeler yapılmamış olursa, Uber uygulaması kullanımda kaldığı her gün için 10 bin Euro tutarında bir cezaya çarptırılacak.

Gözler, Uber’den yapılacak temyiz başvurusu sonrasına çevrilmiş durumda.