UBER’in Başı Dertten Kurtulmuyor!

Son zamanlarda birçok ülke ile problem yaşayan, Türkiye’de de taksiciler tarafından protesto edilen Uber, şimdi de üyelerinin sahip olduğu bilgileri çaldırdı! Uber, bilgileri kurtarmak için hackerlara tam 100 bin dolar ödeme yaptı!

Fidye yazılımları ile gerçekleştirilen siber saldırılara karşı birçok uyarı gerçekleştiren uzmanlar, Uber’in global kullanıcılarının, yani tam 57 milyon kişinin kullanıcı bilgilerinin çalındığını duyurdu. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi tarafından yapılan açıklamada bu bilgi teyit edilirken, bilgilerin temin edilmesi adına fidye talebinde bulunan hackerlara tam 100 bin dolar, Türk Lirası cinsinden ise günlük kura göre 396 bin Türk Lirası civarında bir ödeme gerçekleştirildiğini belirtti.

Çalınan bilgiler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Uber kullanan sürücülerden oluşan 600 bin kişinin hem isim, hem de ehliyet bilgilerinin de ele geçirildiğini belirten yetkililer, olanlar için bir bahane üretilmeyeceğini, bu durumdan bir ders çıkartıldığını ifade ederken, fidye ödeme haberi ise halen tartışma ortamında.

2019 yılında halka açılmayı planlayan Uber, gerçekleştireceği bu arz aşamasında hisselerinin yaklaşık yüzde 20’lik kısmını Japonya’da bankacılık sektöründe önemli bir başarı elde etmiş olan Softbank’a satmayı planlıyordu. Kullanıcı güvenliğinin ön planda tutulduğu bu tarz halka arzlarda, Uber’in başı oldukça büyük bir sıkıntıya girecek gibi gözüküyor. Eğer fidye ödenmesine dair kanıtların da ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu olursa Uber’in halka arz işlemi oldukça büyük bir sıkıntıya girebilir.

Uber son zamanlarda birçok Avrupa ülkesinde vergi kaçırma sebebiyle mahkemelik olmuş, hatta bazı ülkelerde kullanımına yasak getirilerek erişimi engellenmişti.