Elektrik Hatlarına Yapılan Siber Saldırılara Kalkan Geliyor!

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul başta olmak üzere pek çok ilimizde meydana gelen elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bahse konu kesintilerin temel sebebinin siber saldırılar olduğunu vurgulamıştı.

Ülkemizin bilhassa 15 Temmuz’un akabinde yoğun bir siber saldırının hedefi olduğunu ve bankacılıktan enerjiye kadar hemen her alanda bu saldırılara muhatap olduğumuzu vurgulayan yetkililer, bu durumun önüne geçebilmek için çalışma içine girdiler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan çalışma kapsamında siber saldırıları önlemek adına talip olan HAVELSAN harekete geçti.

Türkiye’nin Elektrik Altyapısını HAVELSAN Koruyacak!

Enerji güvenliği ve siber saldırılar hakkında açıklamalarda bulunan HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu; siber saldırıların en ufak bir açıktan yararlanarak elektrik altyapısına etki edebileceğini vurguladı.

Siber saldırıların elektrik arzının güvenliğini tehlikeye sokabileceğini belirten HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu, bu durumun ciddiyetinin farkında olunması gerektiğini ve buna göre önlem alınmasının önemini vurguladı.

HAVELSAN’IN bu konuda elektrik üretim santrallerinin korunmasından elde ettiği büyük bir tecrübesi bulunduğunu vurgulayan HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu, bundan sonra tüm Türkiye’nin elektrik altyapısının güvenliğini de sağlamaya talip olduklarını ve bunu başaracak donanım ile tecrübeye haiz olduklarını belirtti.

HAVELSAN’ın hali hazırda, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait 9 hidroelektrik santralinin (HES) siber korumasını üstlendiğini ve bahse konu santrallerde güvenlik açığı yaşanmadığını belirten HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu, HAVELSAN’ın bu konuda edindiği deneyimlerini tüm Türkiye’nin hizmetine sunmaya hazır olduğunu vurgulayarak konu hakkında yetkililer ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. HAVELSAN tarafından uygulanan koruma programının yerli ve milli olduğunu söyleyen Hacıpaşaoğlu, enerji nakil hatlarının ve altyapısının da yerli ve milli olmak zorunda olduğunun altını çizdi.