Savunma Sanayiden Yeni Teknolojiler Çıkacak

Savunma sanayinin daha güçlü hale gelmesinde lokomotif konumunda bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) firmalarının, yeni teknolojilerini büyütmesinde de iddialı amaçları bulunuyor.

Sektörün amiral gemisi konumunda bulunan TSKGV firmaları, yaptıkları AR-GE projelerinin sonucunda son zamanlarda çok sayıda yeni ürün geliştirdi. Firmalar, yaptıkları ürün ve sağladıkları çözümlerle savunma sanayinin büyümesine katkı sağladılar. Ayrıca askeri teknolojik alt yapıları sivilleştirip, ticarileşmesi kapsamında çalışmalarda da bulunan firmalar, var olan bilgi ve donanımlarını çok sayıda alanda sivil sektörlere taşıyarak sanayinin farklı kollarındaki büyümesine yardım ediyor.

Faaliyet gösterdikleri alanlardaki teknolojik yapıyı koruma altına almak ve daha ileriye götürmek için orta/uzun vadelerde gereksinim olacağı belirlenen teknoloji kolları doğrultusunda uygulamalı proje çalışmaları yapan firmalar, sağladıkları yararlı model belgeleri ve elde ettikleri patent ile teknolojik birikimlerine ek olarak katkı sağlıyor.

Küresel çapta en iyi 100 savunma firmaları arasında bulunan ASELSAN, İŞBİR, HAVELSAN, ROKETSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ve ASPİLSAN, yapılan çalışmalar sonucunda meydana gelen ürün ve üretilen çözümleri, faydalı model ve patent belgeleri ile birlikte tescilliyor.

Bahse konut firmalar, ilerleyen zamanlarda da Araştırma ve Geliştirme yatırımlarını daha güçlü hale getirerek yenilikçi yerli ve milli çözümlerinin rakamlarında yükselmeyi hedefliyor.

TUSAŞ, HAVELSAN, ASPİLSAN, ASELSAN, İŞBİR ve ROKETSAN, bu çerçevede 2017 ile 2021 yılları arasındaki 5 senelik zaman zarfında 373 patent ile beraber faydalı model almayı hedefliyorlar. Şuana kadar en fazla patent ile faydalı model belgesi alan firma ASELSAN oldu. ASELSAN, 5 senelik dönemde toplamda 213 ürün ile çözümü belgelemeyi hedefliyor.