Çiftçi Maaşlarına Yüzde 12,5 Zam!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım işçilerinin maaşlarına zam yapılacağı açıklamasında bulundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Koop-İş Sendikası’nın arasındaki imzalanan toplu iş sözleşmesi töreni sonucunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarım işçilerinin maaşlarına ortalama olarak yüzde 12,5 oranında zam yapıldığını açıkladı. 1859 Türk Lirası olan maaşların bugünden itibaren 2 bin 30 Türk Lirasına çıktığını, 1718 Türk Lirası olan maaşların ise 1960 Türk Lirasına çıktığını söyledi.

Yaklaşık olarak 5 bin personeli kapsayan ve 2017,2018 ile 2019 yıllarını ilgilendiren sözleşmenin anlaşma yolu ile sonuçlandığını söyleyen  Faruk Çelik, 2018 yılı içinde farklı taban fiyatlarının eşitlenmesi konusunda önemli çalışmalarda bulunduklarını, farklı taban fiyatlı maaşların ortadan kalkacağını söyledi. Yapılan sözleşmenin kooperatife olan maliyeti ise toplamda ortalama olarak 62 milyon liradır.

Sözleşme çalışmaları yapılırken dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde söz konusu tüm unsurlar baza alınarak yapıldığını söyleyen Faruk Çelik, Sendika ve kooperatif yöneticilerinin hiçbir tarım personelini mağdur etmeyecek şekilde çalıştıklarını belirtti.

Faruk Çelik, şirket birleştirmelerine ek olarak 8 tane şirketlerinin kapanmasından ötürü Tarım Kredide bir takım değişikliklerin yapıldığını, daha işlevsel olması için yapılan çalışmaların doğru olduğuna inandıklarını söyledi. Faruk Çelik açıklamalarına, şu anda mevcut olan 12 adet şirketlerinin olduğunu ve hız kaybetmeden çalışmalarına devam ettiklerini de ekledi.

Gübrede Yüzde 35, Yemde Yüzde 20 İndirim!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım personellerinin maaşlarına zamın yanında gübrede yüzde 35 oranında, yemde ise yüzde 20 oranında indirim uygulaması gerçekleştirdiklerini söyledi.