E-Devlet Gelişmeye Devam Ediyor! 10 Yılda 200 milyon TL Yatırım Yapıldı!

E-Devlet sistemi için hayata geçirilen yeniliklere bir yenisi daha ekleniyor. Artık elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler için sıra beklenmeyecek, tüm işlemler e-devlet üzerinden gerçekleştirilerek taşımalar tamamlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka tarafından yapılan açıklamada su, elektrik, gaz gibi abonelik işlemlerinin taşınması konusunda e-devlet uygulamasının kullanımda olacağı ifade edildi. Aylık 117 milyon kişiye ulaşan e-devlet te, 35 milyon kullanıcı sisteme giriş yaparken, 16 milyon vatandaş e-devlet sistemini aktif bir şekilde kullanıyor.

Aka tarafından yapılan açıklamada 10 yıllık süreçte e-devlet sistemine tam 200 milyon Türk Lirası tutarında bir yatırım yapıldığı belirtilirken, yapılan yatırımların vatandaşların kamusal işlemlerini kolaylaştırmak adına online platformlara taşındığını ifade etti.

Taşınma aşamasında birçok kurum ile görüşüldüğünü, devlet işlerinin e-devlet üzerinden halledilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini, su, elektrik, gaz gibi aboneliklerin taşınması, evrakların dijital ortam üzerinden transferi, ikâmetgah belgesinin alınması, çocukların okul kayıtlarının yapılması gibi önemli yeniliklerin getirildiği ifade edildi.

Türksat tarafından hayata geçirilen yazılım sayesinde kamu kurumlarında kağıt kullanımının en aza indirgenerek dijital postalaşmanın başladığını ifade eden Aka, gizli ibaresi olan kurum yazışmaları dışındaki tüm resmi evrakların, tam 158 kurum tarafından dijital ortamda gerçekleştirildiğini, sadece nikâh dairelerinde ve tapu dairelerinde ıslak imzanın kullanıldığını ifade etti. Kurumlar arasında son 1 ayda kağıt dolaşımını sıfırladıklarını ifade eden Aka, mevzuatların da güncelleneceğini, yetkilerin tekrar düzenleneceği, vatandaşların bir işlemi 3-4 bakanlık ziyaret etmek yerine dijital ortamdan çözülerek hemen sonuca kavuşturulacağı, bu konuda proje aşamasında olunduğunu ifade etti.

Kamuda ortak platform sayesinde 5 yılda 11 milyar Türk Lirası tutarında tasarruf sağlanacağını ifade eden Aka, fizibilite çalışmasının 2018 yılı Şubat ayında tamamlanacağını ifade etti.