Egzersiz Yapmanın Ruh ve Beden Sağlığı Üzerindeki Faydaları

Egzersiz yapmanın insan vücuduna sayısız faydası mevcut. Hem psikolojik olarak hem bedenen rahatlama sağlayan spor, tam anlamıyla sağlık kaynağı. Genellikle fazla kilolarımızdan kurtulmak için başvurduğumuz spor, aslında zayıf bireylerin de düzenli periyodlarla yapması gereken bir aktivite.

Sporla bir çok hastalıktan kurtulabilmek mümkün, örneğin sadece spor ve gerekli miktarda su kullanımı ile ter kokusu bile önlenebilmektedir. Düzenli ve bilinçli yapılan egzersizlerle bölgesel yağlardan kurtulabilir, fazla kiloları atarak fit bir vücuda sahip olabiliriz.

Spor Yap Sıhhat Bul!

Sporla birlikte birçok hastalığın riski azaltılabilmektedir. Kalp rahatsızlıkları, kolestrol, tansiyon gibi hastalıklara yakalanma oranını düşürmektedir. Ayrıca spor yapmak cilde de iyi gelmektedir. Terle birlikte atılan toksik maddeler cildinize zarar veremeden vücuttan atılmış olur. Ayrıca kabızlık sorununun çözümü spordadır. Araştırmalara göre spor yapan insanların sindirim sistemi hastalıklarına yakalanma oranı daha düşüktür. Sporla birlikte bağışıklık sistemi güçlenen insanlar; grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha zor yakalanırlar.

Depresyonun İlacı da Spor Yapmak!

Uzmanlar tarafından son yıllarda yapılan araştırmaların ortaya koyduğu başka bir gerçekse;  sporun depresyona da iyi geldiğidir. Spor yapan insanların depresyona daha zor maruz kaldığı kanıtlanmıştır. Yapılan araştırma sonucuna göre az spor yapan kişilerin depresyona yakalanma oranı, çok miktarda egzersiz yapan insanların depresyona yakalanma oranından yaklaşık 3 kat daha fazladır. Egzersiz insanın stres ile başa çıkmasına yardım ederek, depresyonun etkilerini azalmasına ve depresyonun hafif atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Spor insanın yaşam kalitesini artırmakla birlikte, yaşadığı anın keyfini çıkarmasını sağlar.

Bununla birlikte her spor türü bütün insanlar için uygun olmadığından; yapıalcak olan spor türüne başlanmadan önce özellikle ileri yaşta ve kilolu insanların doktorlarına danışmaları gerekmektedir.