Esen: Deprem Sigortası Yaptıranların Sayısı Arttı

17 Ağustos Marmara Depremi ve deprem sigortaları hakkında açıklamalarda bulunan Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) İl Temsilcisi Ali Esen, depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, depremden bugüne 19 senenin geçtiğini, hayatın devam ettiğini, önemli olan şeyin geçmişte yaşananlardan herkesin ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Depremde eşini ve oğlunu kaybeden Esen, yaşanılan acı olaydan sonra devletin kalıcı konutlar yaptığını, 20 bin Türk Lirası üzerinden borçlandırarak ev verdiğini, ödemelerin ise Ziraat Bankası’yla yapıldığını, bunun sonucunda ise depremin ülke ekonomisine çok fazla zarar verdiğini gözlemlendiğini söyledi.

“Sakarya’da 145 Bin Kişi Deprem Sigortası Yaptırdı”

Depremin Türk ekonomisine çok fazla zararlarının olduğunu söyleyen Esen, devletin 2001 senesinde DASK adı altında zorunlu deprem sigortası getirdiğini, bu sigortayla evlerin de arabalar gibi sigortalattırabilindiğini, sistemin 19 senedir işlediğini ve dünyada çok sayıda ülkenin Türkiye’de sistemi örnek aldığını söyledi. Sakarya’da bugün itibariyle toplamda 145 bin vatandaşın evi için deprem sigortası yaptırdığını söyleyen Esen, oransal olarak yüzde 75’e tekabül ettiğini, ancak halen daha yaklaşık olarak 50 bin konutun sigortasının bulunmadığını söyledi.

“Deprem Sigortası Yaptıranların Sayısı Arttı”

Deprem sigortasının vergi olmadığını söyleyen Esen, herkesin evlerine deprem sigortası yaptırmasını söyledi. 2001 ile 2017 yılları arasında yüzde 30 ile yüzde 40’larda bulunan sigortalılık oranının şuanda yüzde 75 seviyelerine kadar çıktığını söyleyen Esen, illerin sigorta yaptırma oranları incelendiği zaman Yalova’nın ilk sırada bulunduğunu, ikinci sırada ise Sakarya’nın bulunduğunu, 3 sene öncesinde Sakarya’daki sigortalı ev sayısının 100 olduğunu, bugün bu rakamın 145’e çıktığını, önemli ölçütte artış yaşandığını söyledi.