Esnaf Bedelli Askerlik Bekliyor! Askerlik Malzeme Satışları Artabilir!

Herkesin yakından ilgilendiren bedelli askerliğinde içinde bulunduğu torba teklifi’nin meclise sunulması, sorumluluklar ve aileleri gibi asker malzemesi satışı yapan esnafları da beklenti içine soktu. Askerlikte en çok ihtiyaç duyulan arasında yer alan kişisel bakım ürünleri, iç çamaşırı, cüzdan gibi ürünlerin fiyatları, kaliteleri ve ihtiyacın türüne göre 70 Türk Lirası ile 200 Türk Lirası arasında değişiklik gösteriyor.

“Bedelli Askerlik Satışlarımızı Artırabilir”

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer alan bedelli askerliğin 31 Aralık 1993 tarihi ve öncesinde doğan yükümlülerin, 15 bin lira bedel ödemesi, aynı zamanda da 28 gün temel askerlik eğitimi almaları koşuluyla vatani görevlerini yerine getirmiş sayılmaları bekleniyor. Bu da Maltepe’de bulunan Anadolu Kapalı Çarşısı’nda askerlik malzeme satan iş yerlerini daha da umutlandırıyor. Çarşıda askerlik malzemeleri satışı yapan Semra Kınalı, askeriyelerin birtakım ihtiyaçları karşıladıklarını fakat adet ve çeşitlilik kapsamında erlerin dışarıdan alışveriş yaptıklarını, bedelli askerliğin çıkması ile birlikte işlerinde az da olsa artış meydana gelebileceğini, erlerin çok sayıda iç çamaşırı ve çorap satın aldıklarını, fiyatlarının ise kalitelerine göre değişkenlik gösterdiğini, kendilerinin sattıkları ürünlerin toplam fiyatlarının 100 Türk Lirası ile 200 Türk Lirası arasında değişiklik gösterdiğini söyledi.

Çarşıda iş yeri lan Arzu Bal ise, kendilerine en çok rütbeli askerlerle çarşı izni olan erlerin alışveriş için geldiğini, fakat 28 gün bedelli askerliğinde işlerine hareket getireceğini, eskiden askerlik malzemelerinin çoğunu dışarıdan temin ettiklerini, artık günümüzde askeriyelerin çorap, iç çamaşırı, terlik, sabun gibi ürünleri az sayıda verdiklerini, kendilerinden de bu nedenle kişisel bakım ürünleri, künye gibi temel ihtiyaçları aldıklarını, fiyatlarının ise 70 Türk Lirası ile 150 Türk Lirası arasında değişiklik gösterdiğini söyledi.