Fransız Havayolu Devi Uçuşlarını İptal Etti!

Fransa merkezli havayolu şirketi Air France, dünya genelinde gerçekleştirmiş olduğu uzun mesafeli uçuşlarının birçoğunu grev sebebiyle iptal etti. 

Fransa merkezli havayolu şirketi Air France, personelinin çalışma koşulları ve ücret politikasını protesto etmek maksadı ile başlatmış olduğu grevden dolayı, firmanın Fransa çıkışlı dünya genelinde gerçekleştirecek olduğu uzun mesafeli uçuşlarını iptal ettiğini açıkladı.

Sendika Tarafından Grev Kararı Alındığı Bildirildi

Air France firmasının personelini temsil eden 10 farklı sendika konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, söz konusu firmanın şuanki durumuna isnat edilerek grev yapmak üzerine karar alındığı ifade edildi.

Sendikalar tarafından yapılan bu açıklamada, Air France’ın personeli için sağlamış olduğu çalışma koşullarını protesto etmek ve maaşlarına yüzde 6 oranında zam yapılmasını talep etmek amacıyla grev gerçekleştirildiği belirtildi. 

Çalışma Şartları Katlanılmaz Hale Geldi

2010 yılından bu yana Air France şirketinde çalışan toplamda 15 bin kişinin işten çıkarıldığı anımsatılan açıklamada, söz konusu firmanın içerisinde bulunduğu bu ekonomik sıkıntının personeli için çalışma şartlarının daha kötü bir hal almasına gerekçe gösterildiği ve bu durumun katlanılamaz bir durum haline geldiğine vurgu yapıldı.

Öte yandan Air France Pilotları Sendikası ise konuya istinaden yapmış olduğu açıklamasında, firma bünyesinde çalışmakta olan pilotların, uçuş ekiplerinin ve yer hizmeti çalışanlarının üyesi olduğu bütün sendikaların, firmanın mali durumunun görüşüleceği Merkez Komitesi toplantısını protesto etmek üzere genel merkez binası önünde bulunacaklarını bildirdi. 

Şirket yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise, söz konusu greve iştirak edenlerin sayısının fazla olmasından dolayı, firmanın uluslararası çapta gerçekleştirdiği uzun mesafeli uçuşların yarısının iptal edildiği dile getirildi.