Havayolu Trafiği Yüzde 20 Artacak

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Terminal İşletmecisi (İSG) CEO’su Ersel Göral, yeni pist ve terminal projeleri kapsamında açıklamalar yaptı.

2019 yılının ortasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın iki adet bağımsız pistinin olacağını söyleyen Göral, söz konusu döneminde İstanbul’un yapımı halen daha süren üçüncü havalimanının bitiş tarihi ile aynı dönem olduğunu söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın artık şehir havalimanı olacağını söyleyen Göral, bazı havayolu şirketlerinin ise konum gereği kendilerini tercih edebileceğini aktardı.

Havayolu Trafiği Artacak

Çift haneli olarak artış gösteren hava trafiği sebebi ile bir takım kapasite problemleri yaşadıklarını ifade eden Göral, ikinci pistin açılması ile birlikte yaşanan problemin kalkacağını, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın artık tercih alanı olacağını, bugün ile kıyaslama yapıldığı zaman 2019 yılında trafiği minimum yüzde 20 oranında artışmış olacaklarını söyledi.

Emirates’e Günlük Uçuş

Yaz sezonu ile birlikte Emirates’in günlük uçuşlarına start verileceğini söyleyen Göral, yeni havalimanının açılması ile birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı’nda farklı havayolları şirketlerinin de olacağını, THY’nin trafiğinde ise artış meydana geleceğini söyledi.

Sabiha’dan yapılacak olan uzun menzilli seferlerin hayali olduğunu söyleyen Göral, ancak bunun çok yakın bir zaman gerçekleşeceğini, bu kapsamda bir takım görüşmelerinin olduğunu, direkt olmasa bile Avrupa’da belirlenen bir kaç nokta üzerinden bağlantılı Kuzey Amerika uçuşlarının yakın bir dönemde gerçekleşebileceğini, bunun sadece kendi söylemleri olmadığını, bu kapsamda niyeti olan bir kaç tane havayolu şirketinin bulunduğunu söyledi.

İç Hatlar Terminali Büyüyor

Gelecek olan taleplere karşılık olarak şimdiden bir takım hazırlıkların içerisinde bulunduklarını söyleyen Göral, şuanda tek pist üzerinde saat başı 40 uçak kapasitelerinin bulunduğunu, ikinci pistin gelmesi ile birlikte bu rakamın 80’lere çıkacağını, iç hatlar terminalini büyüttüklerini, bunun 25 bin metrekareye çıkacağını ve 4 köprü ilavesinin yapılacağını, söz konusu projenin ise 2018’in haziran ayında devreye alınacağını, inşaatının şuanda yüzde 25’inin tamamlandığını söyledi.