Geçen Yıla Göre Kiraz Üretiminde Yüzde 20 Civarından Artış

Türkiye’de en önemli kiraz üretimi merkezlerinden biri olan İzmir Kemalpaşa’daki tesislerde bu yılın ilk hasadı gerçekleştirilerek, geçen yıla kıyasla bir artış olduğu görüldü.

Geçen yıl, don vurması sebebiyle kiraz üretiminde düşüş yaşanmıştı. Bu yıl ise yüzde 20 civarında bir artış görülerek, tesislerdeki ağaçların dalları kiraz ile doldu.

Geçen yıla nazaran bu yıl ki üretiminde yüzde 20 artış yaşanan kirazların, rekolte tahmini 60 ton civarında olduğu belirtildi. Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı olan Bülent Oray bu konu hakkında bir açıklamada bulunarak Avrupa’ya ve Rusya’ya yapılan ihracatın iyi dudumda olduğunu, fakat gümrük uygulamaları nedeniyle Irak’a olan ihracatın durdurulduğunu belirtti.  Bu durumda üreticiyi etkileyerek fiyatların düşmesine neden olacağını ve ihracatın yeniden başlaması halinde fiyatlarda az bir düşüş yaşanabileceğini açıklamalarına ekledi.

Geçtiğimiz yıl Kemalpaşa’da yaşanan sağanak yağmur ve dolu sebebiyle kiraz üretimine don vurarak üreticilerin zor zamanlar geçirmesine neden olmuştu. Ziraat odası tarafından açıklanan verilerde, toplamda 85 bin dekarlık bir alanda yaklaşık 7 bin civarında üreticinin olduğu ve 3 milyon civarında kiraz ağacından yalnızca 2 bin 200 ağacın mahsul verebilecek durumda olduğu bildirilmişti. Geri kalan kısımdaki ağaçlar ise halen fidan olarak kabul edilerek, kiraz üretimi gerçekleştirilemiyordu.  Geçen yıl Mart ve Nisan aylarında yaşanan aşırı soğuk ve olumsuz hava şartları sebebiyle ilçenin rekoltesi 50 bin ton civarında oldu.

Bu yıl ki hasatlarda ise, hava şartlarının iyi olması nedeniyle üreticiler tarafından hasatlarda yüzde 20 civarında bir artış yaşanması tahmin edilirken, yaklaşık 60 bin ton kiraz üretimi gerçekleşmesi bekleniyor.