Hayvan Üreticilerine Müjde! Besili Hayvan Dağıtımı Başlıyor!

Et ve Süt Kurumu, Türkiye genelindeki hayvan talebini karşılayabilmek adına üreticilere dağıtım yapmaya başlıyor. Geride bıraktığımız süre zarfında toplamda 95 bin adet besili hayvanın teslimatını gerçekleştiren kurum, dağıtımlara Haziran ve Temmuz aylarında da devam edecek.

Et ve Süt Kurumu, 2017 yılının ilk altı ayı için hayvan üreticilerin taleplerini toplayarak yurt dışından besili hayvan ithalatı gerçekleştireceğini duyurmuştu. Geride bıraktığımız dönem içerisinde toplamda 95 bin adet besili hayvan dağıtımı gerçekleştiren Et ve Süt Kurumu, Haziran ayı içerisinde 90 bin adet, Temmuz ayı içerisinde de 95 bin adet olmak üzere dağıtımlara devam edecek.

Başta Güney Amerika olmak üzere Avrupa ve farklı yerlerden de ırk özellikleri kaliteli olan besili hayvan ithalatı yapan Et ve Süt Kurumu, Türkiye’de mevcut olan hayvan üreticilerinin imdadına yetişti. Hem ırk özellikleri bakımından kaliteli, hem de maliyet bakımından ekonomik olan ithal hayvan ile birlikte Türkiye’nin mevcut kırmızı et talebini karşılamak hedefleniyor.

Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyon 300 bin ton civarında gerçekleşen kırmızı et talebine, aynı zamanda 1 milyon 150 bin ton civarında bir üretim ile karşılık veren Türk hayvan üreticileri, geriye kalan kısmın kasaplık et olarak temin edilmesi yerine besili hayvan alımı gerçekleştirerek katma değeri yüksek bir işleyiş sistemi kurmayı daha uygun gördü.

Hayvan üreticileri ise hem özellikleri bakımından kaliteli, hem de ekonomik olarak uygun olan bu besili sığır ithalatından oldukça memnun durumda.