Ucuz Et Satışı Başladı! Rekabet Kurumu’na Şikayet Edildi!

Et ve Süt Kurumu’nun kilogramı 29 Türk Lirası’ndan satışa sunacağı kıyma için satışlar bugün itibariyle başladı. Satış yapılan marketler arasında BİM yer alırken, TESK konuyu Rekabet Kurumu’na taşıdı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında Et ve Süt Kurumu tarafından 30 Ekim tarihinde gerçekleştirilen teklif toplamaya göre BİM tarafından verilen teklif, kabul edilen 2 tekliften bir tanesi oldu. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, konu hakkında yazılı açıklama yaparak, kuşbaşı ve kıyma olmak üzere 500 gramlık MAP ambalajlar ile birlikte bugün itibariyle Türkiye genelinde satışların başlayacağını duyurdu.

Yapılacak olan bu satışlardan BİM herhangi bir kâr etmez iken, firmaya kilogramı 29 Türk Lirası’ndan ulaştırılacak olan kıyma, yine aynı fiyat ile satışa sunulacak. Kuşbaşının kilogramı ise yine KDV dahil olmak üzere 31 Türk Lirası’ndan BİM’e teslim edilip, 31 Türk Lirası’ndan halka satılacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken konu ile alakalı yaptığı açıklamada sadece 2 market zincirinde bu uygulamanın yapılmasının, Türkiye’deki 26 bin kasap için haksızlık olduğunu, bu uygulamanın tüm kasaplarda uygulanmasının gerektiğini ve konuyu Rekabet Kurumu’na taşıyacaklarını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ise, konunun ağır bir haksızlık olduğunu, kasapların mağdur olacağını, iki market dışında kalan marketlerin de mağdur duruma düşeceğini, bu durumdan sadece yabancı üreticilerin memnun olacağını ifade etti.