Fakıbaba Et Fiyatlarını Düşürecek Yöntemi Açıkladı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatlarının düşürülmesi adına önemli bir çalışmanın başlatıldığını duyurdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kıyma etinin kilogram fiyatını 29 Türk Lirası’na, kuşbaşı etin kilogram fiyatını da 31 Türk Lirası’na düşürmeyi kabul ve taahhüt eten zincir marketlere, Et ve Süt Kurumu tarafından dana karkas et satışının gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bakan Fakıbaba tarafından yapılan yazılı açıklamada, zincir marketlerin et reyonlarında gerçekleştirilen et satışını ve üreticiler tarafından yerli hayvanların satın alınması hakkında önemli bilgilere yer verildi.

Vatandaş tarafından alınan etin hem ucuz, hem de uygun fiyat ile karşılayabilmesi için çalışmalara yoğun bir şekilde devam ettiklerini ifade eden Bakan Fakıbaba, gerçekleştirilen çalışmaların olumlu sonuçlandırılması için son aşamaya gelindiğini ifade etti.

İlk hedefin geniş bir tüketici kitlesine ulaşmak olduğunu kaydeden Fakıbaba, Türkiye’nin her yerinde satış noktasına sahip olan zincir marketlerde, en ucuz ve en uygun fiyat ile kıyma ve kuşbaşı et satışı yapılması konusunda çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Bu hedefin gerçeğe dönüştürülebilmesi için kıyma ve kuşbaşı et fiyatlarını sırası ile 29 Türk Lirası ve 31 Türk Lirası’ndan satmayı taahhüt eden ve aynı zamanda 81 şehrin her birinde satış noktasına sahip olan market zincirlerine, Et ve Süt Kurumu tarafından dana karkas eti satışının gerçekleştirileceğini kaydeden Fakıbaba, yazılı açıklamasında besicilerin yerli hayvanları satışı konusuna da değindi.

Yerli hayvan yetiştiriciliği yapan besiciler için de önemli bir çalışmaya başlanılacağını kaydeden Fakıbaba, besicilerin sahip oldukları yerli hayvanları, Et ve Süt Kurumu tarafından kesilmesi şartı ile kilogram başı 25 Türk Lirası’ndan satın alınacağını, yürütülen çalışmaların ana amacının hem üreticiyi, hem de tüketiciyi mağdur etmeyecek bir yapı oluşturmak olduğunu ifade etti.