Hayvancılığa Hibe Desteği Geliyor!

Hayvancılık yatırımlarına yapılacak destek için 3 yıllık dönem zarfında uygulanacak olan hibe oranları belirlendi. İşte hayvancılık sektörü içerisinde alınabilecek hibe miktarı!

Hayvancılık yatırımlarına destek sağlanması için önümüzdeki 3 yıllık süreçte uygulanacak olan hibe oranları belirlendi. Bakanlar Kurulu tarafından duyurulan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’de yayınlanarak artık yürürlüğe girdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek olan şehirlerde 2017 ila 2019 yılları arasında uygulanacak olan yeni karar ile birlikte; kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi, gelirlerin artırılması, ülkenin damızlık manda, koç teke ihtiyacının karşılanması ve kaz, hindi, arıcılık, ipek böcekçiliği gibi hayvancılık faaliyetlerinde, üretim ve kalitenin yükseltilmesi için damızlık ve ticari modern işletmelerin kurulması, ithalatın azaltılmasını sağlayacak yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.

Karar, hem gerçek, hem de tüzel kişi üreticiler için 150 baş kapasiteye sahip, projeli olan damizlik manda, düve üretimi işletmesi kurma ve kapasitede artırma, aynı zamanda bu işletmeler için yapılacak olan rehabilitasyon yatırımları, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlikleri’nin 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik işletme kurması veya kapasitelerini 500 baş olacak şekilde artırması gibi önemli yatırımları kapsarken aynı zamanda bin adet damızlık kaz, bin adet ticari hindi ve beş yüz adet ticari kaz yetiştiriciliği için de yapılacak yatırımlar kapsam dahiline alınıyor.

Buna göre, kaz ve hindi yetiştiriciliği için yüzde 75, arıcılık için yüzde 60, ipek böcekçiliği için yüzde 100, koç-teke ve manda için  de yüzde 50 oranında  hibe desteği uygulanacak.