Çelik, Et Zamlanmasına Sert Tepki Gösterdi

İstanbul’da organize edilen Tarım Zirvesi’nde konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı konuşmada et ssektöründe spekülasyon yaratmaya çalışanları hedef aldı.

Elinde 10 bin adet kesilmeye hazır hayvan olmasına rağmen, piyasa fiyatlarını yükseltmek amacıyla ek hayvan alımı yapıp, sonrasında toplu olarak piyasaya hayvanları süreceklerini belirten Çelik, bu durumun maliye açısından önünü kesmek için çalışmalar yapıldığını, bu tarz girişimlere kimsenin hakkının olmadığını belirtti.

2017 yılı içerisinde tarım sektörüne yapılan desteklerin toplamının 13 milyar Türk Lirası’na yakın olduğunu aktaran Çelik, aynı zamanda 150 milyar Amerikan Doları tutarında tarımsal hasılat ve 40 milyar Amerikan Dolaru tutarında tarımsal ihracat hedefinde olunduğunu belirtti.

Bahsi geçen hedefleri gerçekleştirmek amacıyla Milli Tarım Projesi’ni yürürlüğe koyduklarını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, verimin artması konusunda atılımlar yapıldığını aktardı. Hem bilgisel, hem de teknoloji açısından adımlar atıldığını aktaran Çelik, proje kapsamında Türkiye’nin 941 adet havzaya bölündüğünü ve her havza için ürün ekim planı yapılacağını aktardı.

2018 Hedefleri Arasında Sertifikalı Tohum Var

Tarım sektöründeki mevcut verimi artırmak hedefi ile, 2018 yılı itibariyle tohum alanında sertifikalı tohum kullanımına zorunluluk getirileceğini aktaran Çelik, aynı zamanda basınçlı damlama ve yağmurlama sulaması için yüzde 50 oranında destek verildiğini de belirtti.