Emekliliği Gelen Borçlular Emekli Olabilecek!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamada bulunarak, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) prim borcu olan esnaf ve sanatkar vatandaşların maaşları karşılığında bankalardan kredi alabileceklerini, böylelikle emekli olabileceklerini söyledi.

Yazılı açıklama yapan TESK Başkanı Palandöken, prim borçlarından ötürü emeklilik imkanını elde edemeyen Bağ-Kur’lu vatandaşlar kapsamında Ziraat Bankası’nın yetkilileri ile görüştüğünü açıkladı.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında, işçi vatandaşların 7.200 prim günü ile emekli olmalarının mümkün olduğunu söyleyen TESK Başkanı Palandöken, esnaf ve sanatkarlarda bu rakamın 9.000 prim günü olduğunu, burada önemli olan noktanın ise esnaf ve sanatkarların primlerini kendilerinin yatırması gerektiğini söyledi.

Prim Borcu Olan Vatandaş Sayısı Artıyor!

Esnaf ve sanatkar vatandaşların son dönemlerde Türkiye ekonomisinde meydana gelen dalgalanmalardan dolayı Bağ-Kur prim ödemelerinde zorluk çektiklerini söyleyen TESK Başkanı Palandöken, çoğu vatandaşın ödemelerini gerçekleştiremediklerini, söz konusu borçların katlanarak arttığını, prim borcu olan vatandaşların sayısının ülkemizde her geçen yükseldiğini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olan esnaf ve sanatkarların maaşları karşılığında bankalardan kredi almalarının mümkün olacağını söyleyen Palandöken, böylelikle herkesin emekli olabileceğini, hem mağduriyetlerin giderileceğini hem de SGK’nın prim tahsilatında artış meydana geleceğini söyledi. Emekliliği gelen borçluların emekli olabileceğini söyleyen Palandöken, borçlarından dolayı emekli olmayanın artık kalmayacağını söyledi.