Esnaflar Ramazan Bayramı Hazırlıklarına Başladı

Ramazan Bayramı için yapılan hazırlıklar hızını kesmeden devam ediyor. Giyim, şekerleme, turizm sektör temsilcileri bayram hakkında açıklamalarda bulunuyorlar. Yapılan açıklamalarda 2017 için umutlu oldukları değerlendirmelerine yer veriliyor.

Bayram hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pasta üretimi yapandan şekerleme satana, taksicilerden kuaförlere, konfeksiyoncusundan ayakkabıcısına kadar toplamda 317 farklı sektörün bayram için hazırlıklarına devam ettiğini söyledi.

Ramazan Bayramından önce ulaşım, gıda ve konfeksiyon sektörlerinin yanı sıra kuaför ve berberlerin de yoğun bir şekilde çalıştığını, bayramın diğer özel günlerde olduğu gibi hareketli geçeceğini ifade etti.

Özel günlerde esnafın kazançlarında artış meydana geldiğini söyleyen Palandöken, esnafın özel günleri çok sevdiğini, babalar ve anneler günü, sevgililer günü, öğretmenler günü gibi özel günler için esnafın ayrı bir özenle hazırlandığını söyledi. Müşterilerine „yok“ dememek için esnaf vatandaşların günler haftalar önce eksik listelerini çıkardığını söyleyen Palandöken, tüm eksiklerini özenle tamamladıklarını, kazançlarını katladıklarını söyledi.

Çarşıda, sokakta, caddede rastgele tezgah açıp esnaf vatandaşların gösterdikleri emeğe göz diken kişilere çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Palandöken, Ramazan Bayramı’nda şekerleme sektörünün büyüklüğünün 600 ile 700 milyon liraya kadar ulaştığını, yine benzer şekilde tonaj büyüklüğünün de 45 ile 50 bin ton arasında değişmek üzere yüksek seviyelere kadar çıktığını söyledi. Herkesin etiketsiz ve sağlıklı ortamlarda üretilmeyen ürünlerden uzak durması gerektiğini söyleyen Palandöken, korsan satıcılara da özellikle dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Her vatandaşın bütçesinden önce sağlığını düşünmesi gerektiğini belirten Palandöken, hiç kimsenin sağlıksız, tanımadığı yerlerden gıda alışverişinde bulunmaması gerektiğini özellikle belirtti.