Hedef: 1 Senede 50 Milyon Turist

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, turizm sektörü ve turistler hakkında açıklamalarda bulundu.

Amaçlarının önümüzdeki 5 senelik zaman zarfında kişi başı yabancı turist gelirinde 900 dolar olması olduğunu söyleyen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, asıl amaçlarının ise 1 senede 50 milyon turisti Türkiye’ye getirmek olduğunu, bu rakama ulaşabilmek için ise yaklaşık olarak 1000 dolar değerinde turist harcamasını yakalamaları gerektiğini söyledi.

Yabancı turistlerin ülkemizde yaptıkları harcamaların tutarının ortalama olarak 700 ile 750 dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Erkan Yağcı, bu rakamların dünya ülkelerine kıyasla düşük olduğunu, en fazla turisti olan ülkenin Fransa olduğunu, Fransa’da turistlerin yaptıkları harcamaların Türkiye’ye kıyasla biraz altında olduğunu, burada dikkat edilmesi gerekenin hacim olduğunu, bu nedenle bizim asıl amacımızın dünya turizm gelirinin ortalamasını tutturmak olduğunu, bu ortalamanın 2016 yılında 900 dolar seviyesinde olduğunu, önümüzde 5 sene içinde bu rakamı yakalamamız gerektiğini, bunun için ise önceliğimizin pazar hacmini yakalamak olduğunu söyledi. Talep olursa gelirin de olacağını söyleyen Erkan Yağcı, hedefin 1 senede 50 milyon yabancı turist olduğunu, bunun için de turist başı 1000 dolar değerinde harcama yapılması gerektiğini söyledi.

Turizm sektöründe pazar çeşitliliğinde çok önemli olduğunu vurgulayan Erkan Yağcı, Avrupa ülkelerinin Türkiye Turizminin bu noktaya gelmesi kapsamında çok önemli rolü bulunduğunu, oluşan pazarın kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.