Turizm Sektörü 2018’den Umutlu! Hedef 2014 Rakamlarını Geçmek!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu turizm açısından 2018 yılından oldukça umutlu olunduğunu, geçen 3 aylık süreçte bile turist rakamlarında ciddi bir yükselmenin olduğunu, 2014 rakamlarını bu yıl geçmeyi hedeflediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’nin 2018 turizm sektörü beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu. Sadece Rusya’dan 6 milyon turistin bu yıl içerisinde Türkiye’ye gelmesini beklediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, bu rakamın Almanya için de 5 milyon turist seviyesinde olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongresi ve Sergisi (HESTOUREX 2018)’e katılım sağlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın mensupları ile bir araya gelerek yöneltilen sorulara yanıt verdi. 2017 yılında HESTOUREX’in ilk defa düzenlenmesine rağmen global düzeyde bir ilgi odağı olunmasının başarıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu geçen yıl düzenlenen etkinliklerde 4 gün içerisinde 10 milyar Türk Lirası tutarına yakın sözleşmelere imza atıldığını belirtti.

2018 yılında yaşanan turizm rakamlarındaki yükselişte HESTOUREX’in de önemli bir katkısının bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, sadece etraftaki ülkelerin değil, Latin Amerika ülkelerinin, Asya’nın farklı noktalarındaki ülkelerin Türkiye’ye ilgi göstermeye başladığını belirtti.

Sağlık turizmi, spor turizmi ve alternatif turizm vasıtalarıyla klasik turizmin dışına çıkılmaya başlandığını ve bunun Türkiye için önemli bir avantaj olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’de son 16 yılda sağlık alanında önemli yatırımların hayata geçirildiğini, önemli tesislerin kurulduğunu, şehir hastaneleri için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Kamu alanındaki büyümenin özel sektöre de etki yarattığını belirten Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin sağlık turizmi alanındaki pastadan önemli bir pay almaya başladığını belirtti.

2017 yılında HESTOUREX’e 160’a yakın ülkeden 4 bin 30 adet alım heyetinin katıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu, bu yıl 165 farklı ülkeden 5 binden fazla alım heyetinin geldiğini belirtti. Yüzde 25’lik artışın bir sonraki yıla da taşınmasını umduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’de fiyatların özellikle Batı ülkelerine oranla oldukça ekonomik olduğunu, bu yüzden sigorta şirketlerinin sağlık turizmi açısından tercihinin de Türkiye’den yana olduğunu belirtti.