2017’de Turizm Sektörü Tekrardan Hareketlendi!

Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarına ilişkin olarak  Yunanistan-Türkiye Turizm İşbirliği konulu panelde açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın, turizm sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yunanlı vatandaşların Türkiye’ye olan ilgilerinin arttığını söyleyen Aydın, Türkiye Yunanlıların turizm açısından tercih ettikleri 2. ülke olduğunu, Türkiye’ye duyulan bu ilgiden çok memnun olduklarını, bu ilginin artmasını istediklerini, yakın dönemde Türkiye’nin Yunanlılar için 2. değil 1. turistik tercih edilen bölge olacağını umduklarını söyledi.

Türkiye’deki turizm sektörünün 15 yılda çok büyük gelişmeler yaşadığını söyleyen Aydın, ülkenin 2002’de ağırladığı turist sayısının 13 milyon olduğunu, 2 sene önce bu rakamın 40 milyona yaklaştığını ve 2015’te 32 milyar dolar değerinde kazanç elde edildiğini söyledi. Bu rakamların bu sene daha da arttığını söyleyen Aydın, ilk sırada Rusya yer almak üzere pek çok ülkenin turizm için Türkiye’yi tercih ettiğini, 2017’nin ilk 9 aylık sürecinde 26 milyon turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi.

Bakanlığın 2018 yılını Troya Yılı olarak ilan ettiğini açıklayan Aydın, Troya’nın en çok bilinen antik kentlerden biri olduğunu, gelecek sene özellikle bu kapsamda çalışmaların olacağını söyledi.

Panelde Yunan vatandaşlarının Türkiye algısı üzerine Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan anket çalışmaları sunuldu. Yapılan ankete göre, Yunan vatandaşlarının yüzde 40’lık kısmının en az 1 kere olmak üzere Türkiye’yi ziyarette bulunduğunu,  yine Yunan vatandaşlarının yüzde 68’i için İstanbul’un favori şehirlerden biri olduğu, favori kentlerden İstanbul’dan sonra Edirne, Ayvalık ve İzmir’in bulunduğu, Türkiye’yi ziyarette bulunan Yunanlıların yüzde 81’inin de memnun olarak ayrıldığı açıklandı.