Döviz Kurları Midilli Adası’na Olan Talebi Düşürdü

Her sene bayram tatilini Yunanistan’ın Midilli Adası’nda geçirmek isteyenler çok fazla oluyordu. Ancak geçmiş senelere kıyasla değerlendirme yapıldığı zaman önünde uzun kuyruklar olan Ayvalık Deniz Hudut Kapısı, bayram öncesinde çok sakin. Midilli Adası ile Ayvalık arasında karşılıklı sefer yapan 3 feribot firması, rezervasyonların geçmiş Kurban Bayramı tatillerine göre düşüş olduğunu bildirdi.

Kurban Bayramı’nda İç Turizm Yoğunluğu Var

Midilli Adası’na feribot seferleri yapan turizm firmasının yönetim kurulu başkanı Ahmet Jale, Kurban Bayramı rezervasyonlarının geçmiş senelere kıyasla çok düşük olduğunu, 2018 yılında vatandaşların Kurban Bayramı tatillerini Midilli Adası’nda geçirme taleplerinin yaklaşık olarak yüzde 50 oranında gerilediğini, söz konusu düşüşün sebebin dolar kuru ve avro kurları olduğunu, bu nedenle de Türk turizmcilerin 2018 Kurban Bayramı tatilinde iç turizme yöneldiklerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan turizm firması yetkili Diden Ağaçdelen ise, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı görevlilerinin Kurban Bayramı’nın yoğun geçeceğini düşündüklerini, bu nedenle de tüm hazırlıklarını yaptıklarını, bu sene döviz kurlarında sürekli olarak dalgalanmalar yaşandığını, bu nedenle de öncesinde yapılan rezervasyonların ve ücretlerin alındığı çoğu müşterilerin biletlerini açık bilet olarak revize ettiğini, müşterilerin açık biletlerini bir sonraki dönemde kullanmaya karar verdiklerini söyledi.

Midilli Adası’na kamp yapmaya gittiklerini söyleye Bora Zekir ise, turistik bölgelere gitmeyeceklerini, bu dönemde yüksek bedeller harcamak istemeyeceklerini söyledi. Çadırlarını yanlarında getirerek kamp turizmi yapacaklarını söyleyen Özlem Pala ise, böylelikle çok daha ucuz tatil yapacaklarını, hem kalabalıktan uzak kalmış hem de kafalarını dinlemiş olacaklarını söyledi.