Zeytin Dalı Harekatının Başarısı Piyasaları Yükseltiyor! Dolar 3,80’e Düştü!

Zeytin Dalı Harekatı, geçtiğimiz hafta piyasalara hakim olan negatif havayı dağıtarak, pozitif bir başlangıç yapılmasına ortam yarattı. Afrin’e düzenlenmekte olan harekat, yurt içi piyasalar için hareketli bir başlangıca vesile oldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi, güne yüzde 0,43 oranında bir yükseliş yakalayarak başladı. Uluslararası piyasalarda 3,85 Türk Lirası seviyesine kadar olan ulaşan Dolar ise, bugün bankalar arası piyasaların açılması ile birlikte düşüşe geçerek 3,80 Türk Lirası seviyesine kadar geriledi.

Afrin Harekatı, geçtiğimiz hafta artan jeopolitik riskler sebebiyle düşüş eğilimi gösteren piyasalara yükseltici bir etki yarattı. Hareket öncesinde ve harekat esnasında doğru ve açık bir iletişim kuran Türkiye hükümeti, kamuoyuna gerçekleştirdiği bilgilendirmeler ve diplomatik ilişkileri güvende tutması sebebiyle uluslararası kuruluşlardan tam not aldı. Piyasaların açılması ile birlikte ardı ardına gelmeye başlayan açıklamalar ve düzenlenen harekatın amacı, piyasaların olumlu bir seyie dönmesine ortam yarattı.

Hedeflere ulaştıkça pozitif etkinin sürmesinin beklendiğini ifade eden Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer, Afrin’e düzenlenen barış harekatının uluslararası toplumların bilgisi dahilinde gerçekleşmesinin ve Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğini ifade etti.

Konu hakkında değerlendirmelerini ileten Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu Strateji Yönetmeni Orkun Gödek, düzenlenen harekatın yurt dışından gelen tepkiler ile desteklenmesi ve beklentiler dahilinde kalması, Türk piyasalarındaki belirsizliklerin azalttığını, Türk Lirası varlıklarının üzerindeki etkisinin olumlu olduğunu ifade etti.

Düzenlenen operasyonun başarılı sonuçlanması yönünde açıklamaların gelmesi ile birlikte 3,85 Türk Lirası seviyesinde seyreden Dolar, 3,80 Türk Lirası seviyesine kadar geriledi. 3,85 ila 3,90 bandının geçilmemesi halinde piyasalarda dengeli seyrin korunacağını düşünen analistler, BIST 100 Endeksi için 116 bin 300 seviyelerine kadar çıkması sonrasında gerçekleşecek olan kâr satışları sonrasında 115 bin seviyesinde dengeleneceğini, 21 günlük ortalama olarak kayıtlarda yer alan 113 bin 114 bin bandının da önemli bir destek konumu olduğu ifade edildi.

Acil nakit ihtiyaçlarınızı çözüme kavuşturabilmek adına kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

SUCHE NACH KREDITE