Hedeflenen İstihdam Rakamlarına Ulaşıldı!

İŞKUR hakkında bilgilendirmelerde bulunan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, geçen sene toplamda 1 milyon 57 bin 249 kişiye, bu sene ise kasım dönemine kadar 1 milyon kişiye İŞKUR aracılığıyla iş imkanı tanıdıklarını söyledi.

15 Temmuz sonrasında ilan edilen Milli İstihdam Seferberliği ve artır 1,5 milyon istihdam hedefi hakkında açıklamalarda bulunan Uzunkaya, 1,5 milyonluk hedefe bazı çevrelerin ve dış güçlerin inanmadıklarını, bunun inanılması güç bir rakam olduğunu ancak Türkiye’nin 1,5 milyon istihdam gerçekleştirdiğini, bu farkın hem geçen sene hem de bu sene ortaya koyulduğunu söyledi.

2002 senesinde İŞKUR’un 24 bin kişiye istihdam imkanı sağladığını söyleyen Uzunkaya, geçen sene 1 milyon üzerinde, bu senenin ekim dönemi sonu itibariyle 1 milyon kişiye istihdam imkanı sağlandığını, Bursa’da 46 bin kişiye iş olanağı sağlandığını, bu rakamın 2002 senesinde gerçekleştirilen istihdamın 2 katına tekabül ettiğini söyledi. Bazı çevrelerin işverenlere yönelik yatırım, teşvik ve atılımları işçinin haklarının gasp edildiği olarak yorumladığını söyleyen Uzunkaya, işverenlerin güçlü olması halinde başarılamayacak bir şeyin olmadığını, bu nedenle onlara her zaman müteşekkir olduklarını söyledi.

Nitelikli insan gücünün önemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, özellikle son 1 senelik süreçte Bursa’daki işadamlarının istedikleri gibi çalışan bulamadığından yakındıklarını, herkeste devlette iş bulma isteğinin bulunduğunu, belirlenen ihracat hedeflerinin özel ve devlet kurumlarıyla birlikte olacağını söyledi.