Hollandalı Firma Markalarını Satıyor!

Dünya’nın en büyük gıda markalarından bir tanesi olan Unilever, beklenmeyen bir hamle ile birlikte Becel ve Stork’u satacağını duyurdu.

Hollanda meşeili bir şirket olan Unilever, Türkiye pazarında da geniş bir yere sahip. Sahip olduğu markalardan birkaç tanesini satılığa çıkaracağını duyuran Unilever, ilk etapta Becel ve Stork markalarından başlayacağını belirtti. Bahsi geçen bu iki markaya ait satış fiyatı ise tam olarak 6 milyar Pound. Yani; 7,4 milyon Amerikan Doları!

Unilever cephesinden henüz bir kesinleşmiş bilgi olmasa da, 7,4 milyar Amerikan Doları’na dekn gelen iki markanın satışı hakkında önümüzdeki günlerde bir açıklama geleceği belirtildi.

Becel Satılıyor!

Margarin markası olarak bilinen Becel, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin gıda pazarında çok önemli bir konuma sahip. Türkiye’de Becel markası ile sunulan margarin ürünleri, bazı ülkelerde ise Flora ismi ile reyonlarda yer alıyor.

Becel’e ek olarak tereyağı markası olan Stork’u da satacağını duyuran Unilever, bahsi geçen iki marka için ise 7,44 milyar Dolar tutarında bir rakam ile devir işlemini gerçekleştireceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin firmaları arasında yer alan Warren Buffett, geçtiğimiz yaz döneminde Unilever’a talip olarak, büyük bir rakibini de kendi bünyesine dahil etmek istese de, Unilever tarafından reddedilmişti. Warren Buffett, Unilever’a 143 milyon Amerikan Doları teklif ederek tüm markaları beraberinde satın almayı istemişti.