Hurma Tezgaha Zamsız Çıktı

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte enflasyon yükselmesi beklenirken, hurmadan beklenmedik bir hareket geldi. Hurma, 2 yıl önceki fiyattan tekrar tezgaha girdi. Hurmaya bu ramazanda da herhangi bir zam yapılmadı.

Ramazan ayının bir semboli olan ve iftar sofralarının olmazsa olmazları arasındaki yerini koruyan hurmaya zam gelip gelmeyeceği büyük bir merak konusuydu. Bursa’da yer alan Tuzpazarı’nda İran hurmaları, 10 Türk Lirası’ndan başlayan fiyatlar ile satılmaya başladı. Yine Tuzpazarı’nda Acve hurması adı verilen hurma da 100 Türk Lirası’ndan alıcı buluyor.

Ramazan aylarında vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen hurma türü olan Medine Hurması, 15 ila 50 Türk Lirası arasında değişen fiyatlar ile satılmaya başlandı. Pazarda ise pazarcılar, taze hurmanın kilosunu 30 Türk Lirası’ndan vatandaşla buluşturuyor.

Ramazan ayına kısa bir süre kala, hurma çeşitlerinin satışa çıkartıldığını belirten Tuzpazarı esnafı. Yaklaşık 2 yıldır hurma fiyatlarında herhangi bir zamlanmanın olmadığını belirtti. 2 yıldır aynı fiyat üzerinden satıldığını belirten esnaf, hurmanın bu ramazanda da vatandaşa zamsız olarak sunulacağını aktardı.

İran hurmasının 10 Türk Lirası’ndan başladığını belirten esnaf, Medine hurmasının 15 ila 50 Türk Lirası aralığından satıldığını Acve hurmasının 100 Türk Lirası’ndan satıldığını, taze hurmanın ise 30 Türk Lirası’ndan alıcı bulduğunu belirtti.