İlaçların İskonto Oranına İndirim!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, yükselen döviz kurları yüzünden ithal ilaç temini aşamasında herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını belirtti. Herhangi bir stok sorununun baş göstermesi halinde kurum olarak tedbir almakta hızlı davranacaklarını belirten Gürsöz, bazı ilaçlar için uygulanan kamu iskontosunda 2,5 puanlık bir indirim yapılacağını, sıfır iskonto ile verilmekte olan düşük fiyatlı ürünler için de seyyanen yüzde 2,5 oranında zam yapılacağını ifade etti.

2017 yılında Türkiye’deki ilaç pazarının 24 milyar Türk Lirası seviyesinde bir büyüklüğe sahip olduğunu belirten Gürsöz, bu pazarın 14 milyar Türk Lirası’na tekabül eden kısmının ithal ilaçlardan oluştuğunu belirtti. İlaç temini konusunda kamu satışının yüzde 95 ile en büyük alıcı konumunda yer aldığını belirten Gürsöz, yıl başına Euro kurunun hükümet tarafından sabitlenmesi sebebiyle herhangi bir kur artışının ilaç fiyatlarına yansıtılamadığını, bu sebepten de ithal edilen ilaçlarda dönem dönem kur sorununun ortaya çıktığını ifade etti.

2018 yılı için 1 Euro kurunun 2,6934 Türk Lirası seviyesinden sabitlendiğini, bu sabitlenmenin beşeri tıbbi ürünler fiyatlandırılmasında kullanıldığını belirten Gürsöz, ilaç ödemeleri için sabitlenen kurun en son 19 Şubat 2018 tarihinde yapıldığını, o tarihinde Euro’nun 4,65 Türk Lirası seviyesinde olduğunu, gün itibariyle 5,1 Türk Lirası seviyesinde gezen kurun, yüzde 9 oranında yükseldiğini ifade etti.

İlaç sektöründe kur kaynaklı bir tedarik sorununun bulunmadığını ifade eden Gürsöz, böyle bir durum olması halinde hızlı bir müdahale gerçekleştireceklerini belirtti. Kurum olarak stok azalması, üretim yavaşlaması, sevkiyat ve tedarik problemleri gibi konularda hızlı davrandıklarını, ilaç sevkiyatlarının üreticilerden hastalara kadar ulaşımını adım adım takip ettiklerini ifade etti.