İlk Hamle Rusya’dan Geldi

Geçtiğimiz günlerde Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç‚in yaptığı „karşılıklı kısıtlamaları kaldıralım“ çağrısına yönelik ilk çalışma Rusya’dan geldi. İşte tüm detaylar!

2015 yılında yaşanan uçak düşürme krizi sebebiyle Türkiye ile Rusya arasında sinirler gerilmiş, 1 Ocak 2016 itibariyle de her iki ülke tarafından ekonomik yaptırımlar yürürlüğe konulmuştu. Rusya, Türkiye’den alınacak bir çok gıda ürünü için „satın almayı yasaklama“ yöntemini tercih etmiş, Türkiye ise bu hamleye karşılık olarak Rusya’dan alınan ürünler için vergi artışı uygulamasını yürürlüğe koymuştu.

Özellikle domates, salatalık gibi ürünler alanında her yıl ihracat rekoru kırdıracak kadar alım yapan Rusya, yaptırımlar kapsamında bu ürünlerin satın alınmasını yasaklaması ile birlikte, Türk üreticiler kendilerine yeni pazar arayışına girmiş, bu bağlamda da soluğu Ukrayna ve çevresindeki ülkelerde almıştı. Halen daha bir çok ürün için satın alım işlemine yasak uygulamasını devam ettiren Rusya, geçtiğimzi günlerde Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç tarafından yapılan açıklama ile karşılıklı ekonomik yaptırımların kaldırılmasını, bu yaptırımları iki ülke ekonomisi için de zarar olduğunu belirtmişti.

Bu bağlamda hareket eden Rus hükümeti, naranciye ürünleri üzerine koyduğu yasağı kaldırması ile birlikte iki ülke arasındaki alışveriş dengesi hızlı bir şekilde eski günlerine geri döndü. Yaşanan krizin öncesindeki ihracat seviyesine hızlı bir dönüş yaşanması ile birlikte, gözler iki hükümet arasında yapılacak görüşme sonrasında tüm ekonomik yaptırımların kaldırılıp kaldırılmayacağına çevirilmiş oldu.