IŞİD 2 Askerimizi Yakarak Şehit Mi Etti: Görüntüler Montaj Mı?

Türkiye Cuma gününden beri acı bir haberle çalkalanıyor. Cuma akşamı terör örgütü IŞİD’e yakın sosyal medya hesaplarından 19 dakikalık bir video yayımlandı. Söz konusu videoda 2 askerin yakılarak şehit edilme görüntüleri vardı. Videonun yayımlanması ile birlikte tartışmalarda başladı.

IŞİD, yakarak şehit ettiği 2 askerin, uzunca süredir elinde tuttuğu Türk askerlerden Fethi Şahin ve Sefter Taş olduğunu iddia etti. Daha doğrusu yayımladığı videoda konuşan iki asker, isimlerini bu şekilde söyleyerek Türk askeri olduklarını deklare ettiler.

Sosyal Medyaya Giriş Yapılamıyor!

Askerlerin konuşarak kimliklerini açıklamalarının ardından, videoda Türkiye Devleti’ne ve hükümetine serzenişleri bulunuyor. Bunun ardındansa vahşet görüntüleri geliyor ve askerler diri diri yakılıyor. Lakin bu görüntülerin montaj olduğunu iddia edenler de var. Montaj olduğunu iddia edenler; 3 farklı kamera açısından çekim yapıldığını ve hiçbir kameranın bir diğerinin çekim açısına girmediğini belirtiyorlar.

Videodaki yanma görüntülerinin parça parça verilmesi de montaj iddiasında bulunanların bir diğer savı. Bununla birlikte hükümetten konuyla ilgili net bir açıklama yapılmazken, videoların gerçekliğinin araştırıldığı belirtildi.

Cani terör örgütü IŞİD ise propaganda faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Suriye’nin El-Bab şehrinde çoğu çocuklardan oluşan izleyici topluluğuna bahse konu video izletildi. IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin amacın her daim propaganda ve algı yönetimi ile kitleleri sindirmek olduğunu çok iyi bildiğimiz için görüntülere dair herhangi bir video yahut fotoğraf paylaşımı tabii ki yapmayacağız.

Bununla birlikte görüntülerin montaj olma ihtimalinin de hali hazırda bulunduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Dünden beri sosyal medyaya giriş ülkemizde engellendi. Özellikle bahse konu görüntülerin propaganda amacına hizmet etmemesi için alındığı düşünülen kararla sosyal medyaya erişim hali hazırda sağlanamıyor.