Donald Trump: IŞİD’i Obama Kurdu!

Son yıllarda Ortadoğu’da kan döken terör örgütlerinin arasına bir yenisi daha katıldı. İnsanlara korku salan kanlı örgütler arasında yerini alan IŞİD’in kimin tarafından kurulduğu ve kimlerce desteklendiği yıllardır konuşuluyor, tartışılıyor. Bu konuda bugüne kadar yapılan en çarpıcı tespit Donald Trump’tan geldi. Trump, IŞİD’i ABD Başkanı Barrack Obama’nın kurduğunu iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinden 8 Kasım’da zaferle ayrılan Donald Trump, aykırı söylemleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. Kampanya sürecinden bu yana pek çok konuda açıklamaları tartışma yaratan Donald Trump’ın ilginç söylemleri hız kesmiyor.

Obama Kurdu, Clinton Yardım Etti!

Ortadoğu’da son yıllarda büyük korku ve kargaşa ortamı oluşturan terör örgütü IŞİD’i Obama’nın kurduğunu iddia eden Trump, örgütün kurulmasında Obama’ya yardım edenin ise Hillaty Clinton olduğunu savundu. Obama’nın isminde Hüseyin ibaresi bulunduğuna dikkat çeken Donald Trump, IŞİD’in kurulmasına yardım ettiğini iddia ettiği Clinton’ı ise “ezik” olarak tabir etti.

IŞİD’i kuranların Eski Dışişleri Bakanı’na ödül vermesi gerektiğini ifade eden Donald Trump, Ortadoğu’daki kargaşadan Obama yönetimini sorumlu tutuyor. Ocak ayının 20’sinde koltuğu Obama’dan devralacak olan Donald Trump’ın Ortadoğu politikaları ise merak konusu.

Daha önce Amerika’nın Ortadoğu’dan çıkması gerektiğine vurgu yapan Donald Trump, Ortadoğu’ya harcanan trilyonlarca dolar ile ABD’nin 2 kez yeniden inşa edilebileceğini belirtmişti. Ticaret anlaşmalarından, politik yaklaşımlara kadar pek çok alanda ABD’nin bu güne kadar izlediği devlet politikalarını eleştirmekten çekinmeyen Trump, göreve gelmesinin ardından farklı yöntemler izleyeceğinin sinyallerini veriyor.

Ekonomi politikalarında da kampanya sürecinden bu yana altyapı yatırımlarını artırıp vergileri azaltma sözü veren Trump’ın başkan olduktan sonra vaatlerini yerine getirip getiremeyeceği ise merak konusu.