Trump’ın Gelişi FED’in Faiz Artırım Olasılığını Çok Güçlendirdi: Dolar Artacak!

Geçtiğimiz hafta yapılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin sonucunda sandıktan galibiyet ile çıkan Donald Trump, tüm dünyada ekonomik dengeleri yerinden oynattı. Beklenmeyen bir gelişme olarak görülen Trump’ın seçimi kazanması, Clinton’ı fiyatlayan piyasaları zora düşürdü. Donald Trump’ın seçimi kazanması, gelecek ay yapılacak FED’in faiz toplantısını da etkileyecek.

Aralık Ayında yapılacak Amerika Merkez Bankası (FED) faiz toplantısından, faiz artırım kararı çıkıp çıkmayacağı başkanlık seçimlerine kadar belirsizliğini koruyordu. Clinton’ın seçilmesi durumunda FED’in faiz artırım kararını bir süre daha erteleyebileceğini belirten uzmanlar, seçimi kazanan Donald Trump’ın faiz artırım olasılığını yüzde yüz oranına yaklaştırdığı yorumunda bulunuyorlar.

FED’den Faiz Artırım Kararı Gelirse Dolar 3,40 Seviyesini Görebilir!

Amerika Merkez Bankası’nın aralık ayında yapacağı toplantıda faiz artırımı yönünde karar alacağına yönelik ön görüler her geçen gün yükseliyor. Zira Donald Trump’ın açıkladığı ekonomik program, harcamaların önümüzdeki yıllarda artacağı yönünde. Bu durumun da enflasyon oranlarında yükselmeye neden olacağı tahmin ediliyor.

FED’in aralık ayındaki toplantısında faiz artırımı yönünde karar alması durumunda Amerikan Doları’nın, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı bir kez daha yükseliş dalgası gerçekleştirmesi bekleniyor.

Seçimlerden sonra oluşan dalga ile 3,30 lira seviyesine dayanan Amerikan Doları’nın; söz konusu artırım gerçekleşirse kısa vadede 3,40 seviyesine, orta vadede 3,50 lira düzeyine tırmanacağı tahmin ediliyor.