İşsizlik Oranları Açıklandı!

Açıklanan işsizlik oranları verilerine göre  Kasım ayı zamanlarının geçen yılın aynı dönemleri ile karşılaştırıldığı zaman 590 bin kişilik artış meydana geldiği ve 3 milyon 715 kişiye kadar ulaşıldığı görülmekte. Yüzde 12,1 olan işsizlik oranı da yüzde 1,6 puanlık bir artış göstermiştir. Yüzde 14,3 oran olarak tahmin edilen tarım dışı işsizlik verilerinde yüzde 1,9’luk artış meydana gelmiştir. 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfusun işsizlik oranı 3,5 değerinde artış meydana gelirken yüzde 22,6 oldu. 15 ile 64 yaş arasındaki nüfusun ise yüzde 12,3  artış olarak görülen işsizlik oranı 1,6 puan değeri kadar artmıştır.

Kasım ayında ki işsizliğin geride bıraktığımız son 7 senenin en yüksek seviyesi olduğunu ifade eden IşıkFx Başanalisti Gizmen Nalbantlı yüzde 12.1 oranında artış meydana geldiğini belirtti. Genç nüfustaki işsizliğin 6 milyon kişiye ulaştığını, bunun 3.5 değerinde artış ile yüzde 22.6 oranına kadar çıktığını söyleyen Gizmen Nalbantlı, sektördeki yaşanan gelişmelerin işsizlik oranlarına ciddi anlamda yansıdığını, bir çok firmanın işten çıkarmalarını artırarak küçüldüğünü belitti.

Bilhassa Ekim ve Kasım dönemlerin kapanan şirket oranların ciddi bir artış meydana geldiğini belirten Nalbantlı, ekonomimizde herhangi bir düzelme veya toparlanma olmazsa işsizliğin giderek büyüyeceğini ve bunun ciddi anlamda problem yaşatacağını söyledi.

Geçen senenin Kasım ayı zamanlarındaki çalışma oranlarının bir önceki sene ile karşılaştırıldığı zaman 391 bin kişi yükselerek 27 milyon 67 bin kişiye ulaşıldı ancak istihdam oranı herhangi bir değişim göstermeyerek yüzde 45,8 oranında kendisi sabitledi.

Maliye Bakanlığı tarafınca hesaplanan verilere göre ise geçen senenin 4. çeyreğinde toplam kamu çalışan sayısı bir önceki senenin aynı zamanlarına göre yüzde 1,2 oranında artış meydana gelerek 3 milyon 562 bin kişiye ulaşıldığı görülmekte.