İstanbul’da Yeni Metro Hattı

Sefaköy – Beylikdüzü arası için D-100 karayoluna ve metrobüse paralel olarak Avrupa Yakası’nın en önemli ulaşım ağı olması için düğmeye basıldı.

İstanbul’da yer alan metroların en önemli projesi olması planlanan Sefaköy – Beylikdüzü hattı için ilk etapta Çevresel Etki Değerlendirme süreci için start verildi. Var olan metrobüs güzergahına paralel olarak yapılacak olan Sefaköy – Beylikdüzü Raylı Toplu Taşıma Sistemi’nin mevcut ihale bedeli 1 milyar 865 Türk Lirası tutarında olacağı belirlendi.

İstanbul‚un hızlı artan nüfüsunun karşısında yoğun bir yerleşim olması ve kentin sahip olduğu topografya sebebi ile birlikte yer üstü ulaşım hatlarının artık artan talepler konusunda yetersiz kalacağını belirten ÇED raporu, mevcut olan yolların, gelecek dönemde ortaya çıkacak ihtiyaçları dikkate almadan düzenlendiğini aktardı.

Bu sebep ile birlikte fiziki zorunluluklar yüzünden yer üstünde mevcut olan trafiğin önemli bir kısmını yer altına çekmek gerektiğinin ifade edildiği ÇED raporuna göre; Küçükçekmece, Avcılar ve Beylikdüzü ilçelerinden geçecek olan metro hattının başlangıcı, mevcut olan Yenikapı – Sefaköy metro hattının devamı olarak inşa edilecek ve TÜYAP durağında son bulmak üzere 10 istasyondan oluşacak.

Sefaköy – Beylikdüzü arasında yapılacak olan metronun ilk durağı Sefaköy İstasyonu olacak. Hattın Sefaköy – Başakşehir hattı ile entegrasyonu bu istasyon üzerinden sağlanacak. Metro hattı; Mustafa Kemal durağı hariç, bürün duraklarında metrobüs hattı ile entegre bir şekilde hizmet verecek olup, Sefaköy – Başakşehir arası için ilerleyen dönemde planlanan Havaray hattına da entegrasyon sağlanacak.

15 kilometre uzunluğunda olacak olan Sefaköy – Beylikdüzü hattı, birbirine paralel olarak inşa edilecek olan geliş ve gidiş tünellerinden oluşacak olup, şaft alanında en müsait alanlardan tercih edileceği için de inşaat esnasında trafik etkilenmeyecek.