TÜİK, 2017 Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi Araştırma Sonuçlarını Yayımladı!

TÜİK’in yayımladığı 2017 BSGP araştırması sonuçlarına göre İstanbul ülke ortalamasından yüzde 14,8 daha pahallı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi 2017 Araştırması sonuçlarını yayımladı. Yayımlanan verilere göre, endeksler ülke genelinde 100 TL karşılığında satın alınan belirli bir mal ve hizmet sepetinin çeşitli bölgelerdeki lira cinsinden satış tutarlarının göstergesi olarak tanımlamakta.

Yayımlanan verilere göre, 2017 yılında ülkemizin fiyat seviyesi endeksi en yüksek olan bölgesi İstanbul oldu. Veriler ise 114,8 olarak açıklandı. En düşük bölge ise 93,5 ile Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars olarak açıklandı. Söz konusu değerler, İstanbul ilinin ülke ortalamasına göre yüzde 14,8 oranında daha pahalı olduğunu gösterdi. Benzer şekilde Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin de ülke ortalamasına göre yüzde 6,5 oranında daha ucuz olduğunu gösterdi.

Konut Grubunda da İstanbul İlk Sırada!

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubu incelendiği zaman en yüksek fiyat seviyesi endeksi 111 ile yine İstanbul oldu. En düşük olan bölge ise 94,9 ile Diyarbakır ve Şanlıurfa olarak açıklandı. Giyim ve ayakkabı grubunda en yüksek fiyat seviyesi endeksi İzmir’de oldu. Söz konusu veri 110,6 olarak açıklandı. En düşük veri ise Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan’da oldu. Dağılım genişliği kapsamında en yüksek ana grup olan konut ana grubunda en yüksek fiyat seviye endeksi İstanbul’da oldu. Söz konusu veri 150,1 olarak açıklandı. En düşük olan bölge ise 84,5 ile Batman, Siirt, Batman ve Mardin’de oldu. Ulaştırma ana grubunda en yüksek veri İzmir’de, en düşük ise Diyarbakır ve Şanlıurfa’da görüldü. Haberleşme ana grubunda ise herhangi bir değişime rastlanmadı. Bunun sebebi olarak ise telefon görüşmeleri ile internet abonelik ücretlerinin tüm bölgelerde aynı olması olarak açıklandı.