İşte Türkiye’nin En Yüksek Kredi Notuna Sahip Şirketi!

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olarak hizmet vermeye devam eden Fitch Ratigns, yaptığı açıklamada, Anadolu Grubu tarafından ana hissedar olunan ve Türkiye’de, Orta Doğu’da, Orta Asya’da ve Pakistan’da 25 adet fabrika ve 10 binden fazla çalışanı bulunan Coca – Cola’ya en yüksek kredi notunu verdiği Türk şirketi olarak sıfatlandırdı.

Coca – Cola İçecekleri (CCI)’nin döviz kuru cinsinden olan uzun vade içerisindeki temerrüt derecelendirme notu, aynı zamanda birimcil teminatsız derecelendirme notu BBB- seviyesinde yer alırken, Fitch Ratings bu notu BBB seviyesine yükseltti. Aynı zamanda yerel para cinsinden olan uzun vadeli temerrüt derecelendirme notu da BBB olarak teyit edilerek sabit tutuldu.

En yüksek kredi notuna sahip Türk şirketi olma ünvanını alan CCI’ın sahip olduğu kredi notu görünümü de durağan olarak belirtildi. BBB notuna sahip olan CCI, Türkiye’nin sahip olduğu ülke notundan iki kademe üstte yer alırken, ülke tavan notundan da bir kademe üstte olduğu belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan Coca – Cola İçecekleri (CCI) CEO’su Burak Başarır, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir değer kazandırma konusunda yapılan çalışmaların olumlu bir şekilde sonuçlandırıldığının göstergesi olarak Fitch Ratings’in verdiği kredi notunu işaret etti. Yabancı yatırımcıların Coca – Cola’ya gösterdikleri ilginin ve güvenin artışından memnun olduklarını belirten Başarır, aynı zamanda elde ettikleri potansiylein ve verimliliğin de Türkiye’nin sahip olduğu kalkınma gücüne destek olmak amacı ile kullanmaya devam edeceklerini belirtti.