Kalkınma Bakanı Elvan, Ekonomiye Yönelik Açıklamalar Yaptı

Kalkınma Bakanlı Lütfi Elvan, BloombergHT’nin düzenlediği sektörel buluşmalarda söz alarak, Merkez Bankası’nın yaptığı döviz hamlelerini „zamanında“ olarak yorumladı.

BloombergHT tarafından düzenlenen sektörel buluşmada söz alan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. 2017 yılında Türk ekonomisinde ciddi bir canlanma olacağının altını çizen Elvan, hem enflasyonun, hem de cari açığın kontrol altında tutulması konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirirken, mali disiplini koruma altına aldıklarını da sözlerine ekledi. 

Merkez Bankası’nın döviz dalgalanmalarına ilişkin yaptığı hamlelerin zamanında ve etkili olduğunun altını çizen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, makro-ekonomik durumda herhangi bir bozulma olmadığının ve Türk ekonomisinin temelinin oldukça sağlam olduğunun altını çizdi. Etkili para politikaları eşliğinde döviz piyasasında yaşanan aşırı dalgalanmaların kontrol altına alındığına dikkat çeken Bakan Elvan, önümüzdeki dönemde döviz kurlarının daha da düşeceğini düşündüğünü aktardı.

27 Ocak 2017 tarihinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings tarafından yapılan Türkiye’nin kredi notundaki düşüş hakkında değerlendirmelerde bulunan Elban, Türkiye’nin büyümesine herhangi bir etki yaratmayacak olan bu düşüşün siyasi bir hamle olduğunu düşündüğünü aktardı. Kredi derecelendirme kuruluşlarının öncü bir etkisi olmadığını, geçmişe yönelik çalışmalara ithafen yapıldığını da belirten Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinden durağana çevirmesi hakkında siyasi bir hamle olduğu vurgusunu yaptı.