Merkez Bankası’nın Adımları KGF Sebebiyle Etki Göstermedi!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün MÜSİAD Genişletişmiş Başkanlar Toplantısı’nda 2017 yılını değerlendirdi ve 2018 yılına dair beklentileri açıkladı. Şimşek, ihracat rakamlarının, sanayi üretim endeksinin, reel sektör güven endeksinin; Türkiye ekonomisi için güçlü bir büyümeye işaret ettiğini ifae etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, MÜSAİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) tarafından organize edilen Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’na katıldı. Şimşek toplantıda 2017  Yılı Değerlendirmesi ve 2018 Yılı Beklentileri başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. MÜSAİD’ın düzenlediği 2018 Ekonomi Beklenti Anketi sonuçları için katılımcılara teşekkür eden Şimşek, 2018 için iyimser görünüm olduğunu, bunun sevindirici olduğunu, 2017’nin küresel ekonomi için toparlanıcı bir yıl olduğunu, 2018 yılı dahil 3 yıllık büyüme tahminlerinin yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleştiğini, bu rakamların da küresel ekonomi için ılımlı toparlanma sürecini belirttiğini, gelişmelerin olumlu yönde ilerlediğini ifade etti.

Gelişmiş ülkeler ile Türkiye arasındaki ekonomik farkların hızlı bir kapanma süreci olduğunda ifade eden Şimşek, Türkiye’nin doğru reformları gerçekleştirip, doğru politikalar gütmesi aşamasında 15 yıl içerisinde Türkiye’nin Avrupa ile milli gelir rakamı olarak başa baş duruma geleceğini belirtti.

Enflasyonun yüzde 10 üzerinde olduğunu kaydeden Şimşek, bunun en önemli problem olduğunu, enflasyonun yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu, önümüzdeki dönemde enflasyonun aşağı yönlü hareket etmesinin beklendiğini, para politikasının çok sıkı olduğunu, kredi politikasının ise genişlemeci olduğunu ifade etti. 2017’de Kredi Garanti Fonu desteği sebebiyle Merkez Bankası tarafından atılan politika adımlarının çok etki gösteremediğini ifade eden Şimşek, önümüzdeki süreçte KGF için imalat sanayisi, arz ve ihracat için destekleyici adımlar atılacağını, bunu da nötr etki yaratarak Merkez Bankası tarafından atılan adımların etkisinin artırılacağını ifade etti.