Konut Fiyatları Yükseldi! En Çok Artış İzmir’de Görüldü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 haziran dönemine ait Konut Fiyat Endeksi raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre konut fiyatlarının aylık bazda artış gösterdiği gözlemlendi.

TCMB tarafından yayımlanan rapora göre, konut fiyatlarında artış gözlemlendi. Söz konusu artış geçen senenin aynı dönemine göre kıyaslandığı zaman ise yüzde 10,59 olarak belirlendi. O dönemde enflasyonun senelik olarak yüzde 12,15 oranında yükselmesi, konut fiyatlarının reel olarak yükselmediğini gösterirken, aylık olarak fiyatlar yüzde 1,64 oranında arttı.

Konut Fiyatları En Çok İzmir’de Yükseldi!

İstanbul’daki konut fiyat artışı yüzde 3,86 olarak açıklanırken, Ankara’da bu oran yüzde 7,56’ya, İzmir’de ise yüzde 17,79’a tekabül etti.

Hedonik konut fiyat endeksi bu yılın mayıs döneminde bir önceki aya göre kıyaslandığı zaman yüzde 1,23 oranında yükselmişti. Geçen senenin aynı dönemine göre kıyaslama yapıldığı zaman nominal olarak yüzde 9,52 oranında, reel olarak ise yüzde 2,35 oranında gerileme kaydetti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Merkez Bankası ise, hedonik konut fiyat endeksinin ülkemizdeki tüm konutların gözlemlenebilen özelliklerinin dönemsel olarak kontrol edildiğini, kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerinin izlendiğini, bunun sonucunda da hesaplamaların yapıldığını, bu yılın mayıs dönemi ile geçen senenin mayıs dönemi kıyaslandığı zaman endeksin yüzde 1,23 oranında yükseldiğini, bu artışla da 225,34 seviyesine ulaştığını bildirdi. Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığında hedonik konut fiyat endeksinin yüzde 9,52 oranında yükseldiğini açıklayan Merkez Bankası, söz konusu dönemde reel olarak yüzde 2,35 oranında da düşüş gösterdiğini bildirdi.

3 büyük ilin endekslerinin değerlendirmesini bildiren Merkez Bankası, bu yılın mayıs döneminde İstanbul’da geçen seneye göre yüzde 0,73 oranında, Ankara’da yüzde 1,58 oranında, İzmir’de ise yüzde 1,49 oranında artış olduğunu, geçen seneye göre ise sırasıyla yüzde 3,41, yüzde 6,81 ve yüzde 16,53 oranlarında yükseldiğini bildirdi.