Katar’dan Türkiye’ye 19 Milyar Dolarlık Yatırım 2018’de!

Katar’a uygulanan ambargo aşamasında destek sağlayan Türkiye’ye, Katar Emiri tarafından verilen talimatlar doğrultusunda yapılan yatırımlarda artırma kararı alındı.

Kater Emiri tarafından alınan Türkiye’ye yapılan yatırımları artırma kararı ile birlikte Türkiye’ye 2018 yılında Katar’dan tam 19 milyar Dolar tutarında bir yatırım gerçekleşecek. Yapılacak yatırımın 15 milyar Dolar tutarındaki kısmının Katar Yatırım Komitesi tarafından sunulmasına ek olarak 4 milyar Dolar tutarındaki diğer bir yatırım da Q Invest tarafından sunulacak.

Katar’a uygulanan ambargo esnasında gerek ikili ilişkiler, gerek toplu ilişkiler konusunda destek sağlayan Türkiye’ye artan güven, geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF)’nin Türkiye’nin 2017 ve 2018 yılı yıl sonu büyüme beklentilerini yükseltmesi ve devamında da Türk ekonomisi hakkında oldukça yapıcı yorumlar yapması sebebiyle Katarlı yatırımcıların gözünde Türkiye tamamıyla bir güvenli limana dönüştü.

2018 yılı itibariyle yapılacak olan yatırımların büyük bir kısmı enerji sektörüne ayrılırken, Ro-Ro gemilerinin üretimini yapan tersaneler, oteller, şehir hastaneleri de Katar’ın yatırım ağında bulunuyor. İstanbul’da yer alan ve toplam değerleri 1 milyar Dolar’a ulaşan iki otel için görüşme aşamasında olunduğu bilinirken, aynı zamanda ortaklık bulunan Türk Telekom için de yeni yatıırm planları yapılıyor.

Katarlı yatırımcılar, aynı zamanda uygulanan ambargo sebebiyle yaşanan gıda sorunu yüzünden yapılacak yatırımlar arasında gıda sektörüne gerçekleştirilecek yatırımların da önemli bir konuma sahip olduğunu ifade ediyor.