Kilosu 4 Liradan Satılan Domates Bu Hafta Dibe Vurdu

Mersin’in Erdemli ilçesinde geçen hafta kilosu 4 liradan satılan domates, bu hafta kalitesine göre 50 kuruş ile 1,5 lira arasında satılmaya başlandı.

 Geçen seneye nazaran 1 hafta geç başlanılan hasatla beraber, domates fiyatlarında da aniden bir düşüş yaşandı. Domates üreticileri ise, henüz yeni çıkmış olmasına rağmen bu düşüşten kaygı duyduklarını açıklarken, İstanbul ve Ankara gibi yerlerde domateslerin yüksek fiyatlarda satılmasına da tepki gösterdiler.

Erdemli Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı olan Fazıl Koşar, bu konu üzerine açıklamalarda bulundu. Koşar yaptığı açıklamalarda, hem üreticiyi, hem de tüketiciyi mağdur etmeyecek bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirtip bu konuda yapılacak bir yasal düzenleme beklediklerini belirtti. Bu yıl ki hasadın bir hafta daha geç başladığını hatırlatan Koşar, geçen sene Nisan ayı içerisinde elde dilen hasadın, bu sene Mayıs ayında elde edildiğini, bu sebeple de geçen aylarda domates fiyatlarında bir artış yaşandığını da açıkladı. Bu ay içerisinde hasat arttığı için, domates fiyatların yüzde yüze yakın bir oranla düştüğünü ve bu ayın 1’inden itibaren fiyatların Erdemli halinde 50 kuruş ile 1,5 lira arasında değiştiğini de açıklamalarına ekledi.

Fazıl Koşar üreticinin ve tüketicinin mağduriyetinden de bahsetti. Domates şuanda 50 kuruş ile 1,5 liradan satılırken, üreticilerin zor şartlar altında üretim yaptıklarını ve şuan ki domates fiyatlarının onları üzdüğünden bahsetti. Ayrıca üretici bu sıkıntıları çekerken tüketicilere Ankara ve İstanbul’da yüksek fiyatlardan satılmasına da tepki gösterdi.

Ayrıca Fazıl Koşar, bekledikleri yasal düzenlemenin nasıl olması gerektiğine de değinerek, yasal düzenlemenin üretilen malların hallere girmesi sağlanarak ilk basamaktan itibaren denetim altına alınması adına yapılması gerektiğini dile getirdi.