Kira Gelir Vergilerine Dikkat!

Konut sahibi olup aynı zamanda konutları kirada olan vatandaşların 31 Mart 2017 tarihinde kadar kira gelir vergi ödemelerini yapmaları gerekmekte.

Her yıl aynı zamanda ödemelerinin yapıldığı kira vergisi ödemeleri bu yıl da 31 Mart Cuma günü yapılacak.

Evden Yıllık Geliri 3 Bin 800 Türk Lirası Altında Olanlar Vergi Ödemeyecek!

Aylık 317 Türk Lirasından yıllık 3 bin 800 Türk Lirası kira geliri olan vatandaşlar kira vermek zorundalar ancak hepsini değil. İş yerleri için bu tutar 30 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden kolay bir şekilde yapılabilmekte. Fakat bir takım bazı önemli hususlar söz konusu. Vatandaşların kira tutarından gider indirimi yapıp geriye kalan miktar üzerinden vergi ödemeleri yapmaları gerekmektedir.

İki Farklı Türde Gider Düşme Yöntem Var! Dikkat!

Vatandaşların kira tutarlarından gider indirimi yaparken bazı konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan birincisi Götürü Gider indirim uygulama yöntemidir. Götürü Gider indirim uygulamasında oran yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Diğer bir yöntem ise Gerçek Gider indirim uygulamasıdır.

Haberde bahsettiğimiz 3 bin 800 Türk Liralık husus baza alındığı zaman aylık bin Türk Lirasından yıllık 12 bin Türk Lirası kira geliri olan vatandaşların kira gelirlerinde söz konusu tutar çıkarıldığında 8 bin 200 bin Türk Lirası kalmaktadır. 8 bin 200 Türk Lirasından götürü gider indirim uygulaması yapıldığında 2 bin 50 Türk Lirasına inmekte ve vatandaşın ödemesi gereken kira vergi tutarı 6 bin 150 Türk Lirası olmaktadır. Aynı durumdaki vatandaş gerçek gider indirim uygulamasını seçtiğinde ise de aynı sayısal sonuçlar çıkmaktadır. Ancak gerçek gider indirim uygulamasını seçen vatandaşlar takribi olarak 11 maddelik bir gider indirimi söz konusu olabilir ve belki de hiç vergi ödemek zorunda kalmayabilirler.

Uzmanlar Kredi ile Ev Alan Vatandaşların Gerçek Gider İndirimini Seçmelerini Öneriyor!

Vatandaşlar eğer bankalardan kredi çekip ev sahibi olmuşlar ise uzmanlar bu tip durumlar için vatandaşların gerçek gider indirimi seçmelerini öneriyor. Çünkü vatandaşlar kredi çekip satın aldıkları evin satın alındığı tarihten 5 yıl içerisinde satın alma bedelinin yüzde 5’lik payını gider olarak yazmaları mümkün olabiliyor. Yine alınan kredinin borç faizlerini de gider olarak yazmak mümkün.