Marketlerdeki Kurbanlık Satışlarından Tüketiciler Memnun

Kurban Bayramı ve kurbanlık satışları hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, kurbanlık hayvanların kesimlerinde amacına uygun olması gerektiğini, marketlerce olması gereken koşullara uyulup uyulmadığını bilmediklerini söyledi.

Çelik: Marketlerde Kurbanlık Hayvan Satılmasına Sıcak Bakmıyorum

Vatandaşların hayvanları canlı bir şekilde görmeden aldıklarını söyleyen Çelik, kurbanlıkların kriterlerinin olduğunu ve bu kriterlerin dini vecibeler tarafından belli olduğunu, kendilerinin marketler tarafından kurbanlık hayvan dağıtılmasını doğru bulmadıklarını, marketlerin kurbanlık hayvan satmaları vatandaşları inanç değerlerinden uzaklaştırdığını, bununla birlikte de endişe içinde bulunduklarını söyledi. Herkesin olaya sadece ticari yönünden baktığını söyleyen Çelik, kendisinin buna asla sıcak bakmadığını ve destek vermediğini söyledi.

Marketlerde 15 kilogram büyüklüğünde kurbanlık koyun satıldığını söyleyen Çelik, 15 kilogram büyüklüğünde kurbanlık hayvan olmaması gerektiğini söyledi.

Marketlerde gerçekleştirilen kurbanlık hayvan satımlarının tümüne göre kıyaslama yapana  Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, bu pazarın toplam pazara oranının sadece yüzde 5 olduğunu, marketçilerin de kurbanlık hayvan alımlarını üreticilerden yaptıklarını, üreticilerin ise bu durumdan son derece memnun olduklarını söyledi. Kurbanlık hayvanların çok daha temiz ve hijyenik ortamlarda kesilerek vatandaşlara verildiğini söyleyen Altunbilek, vatandaşların da marketleri tercih ettiğini, çok memnun kaldıklarını, vekalet aldıklarını ve kurbanlık kesimlerini de el değmeden gerçekleştirildiğini, vatandaşlara teslim edilirken de paketlediklerini, vatandaşlara sadece doğraması ve pişirmesinin kaldığını söyledi.

15 kilogram kurbanlık satılması kapsamında yapılan eleştiriler hakkında değerlendirmelerde bulunan Altunbilek, hayvanların büyüklüğünün minimum 15 kilogram olduğunu ancak 20, 25 ya da daha yüksek hacimli hayvanların da bulunduğunu, vatandaşların isteklerine göre hayvan aldıklarını, hayvan koyun olmadığı zamanda da zaten kesimlerine izin verilmediğini söyledi.