Mevduat Faiz Oranları Haziranda Yükseldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 29 haziran ile sonlanan haftada 1 aya kadar olan vadeli mevduatlarda faz oranları yüzde 15 seviyesine kadar ulaştı. 3 aya kadar olan vadelerde ise faiz oranları yüzde 17 seviyesinin üzerine çıktı.

Mevduat Faiz Oranları Yükseldi

Merkez Bankası’nın faiz artışlarını takip eden dönemde mevduat faiz oranlarında gözlemlenen yukarı yönlü ivme Haziran döneminin son haftasında da devam etti. 29 haziran ile sonlanan haftada 1 aya kadar olan tüm vadeli mevduat faiz oranları yüzde 14,85 seviyesine artış gösterdi. Benzer şekilde 3 aya kadar olan mevduat faiz oranları ise yüzde 17,35 seviyesine çıktı.

Toplantı Sonrasında Mevduat Faizleri Artmaya Devam Etti

Merkez Bankası’nın 23 mayıs ile 7 haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantılarında açıkladığı faiz artırımları devamında mevduat faizlerinde yukarı yönlü seyir devam etti. Açıklanan verilere göre ise Merkez Bankası’nın aldığı olağanüstü faiz artışı kararı sonrasındaki 1 aya kadar vadeleri olan tüm mevduat hesaplarının faiz oranlarındaki artış 2,24 puan olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde bazı bankalar mevduat çekmeye çalıştılar. Bu bankaların tasarruf sahiplerine ise çok daha yüksek oranlarda mevduat faizleri uyguladıkları gözlemlendi. Bazı bankalarda 100 bin Türk Lirası tutarında mevduatlarda yüzde 17,50 seviyelerine kadar ulaşan faizler uygulandı. Aynı zamanda hoş geldin mevduat hesaplarının faiz oranlarında da artış meydana geldi.