Morgan Stanley Merkez Bankası’ndan Faiz Artırımı Beklemiyor

Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan 25 Nisan 2018 günü faiz artırımı gelmesini beklemediğini açıkladı.

2018 Mart dönemi enflasyon rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan Morgan Stanley, çekirdek TÜFE’nin nisan döneminde 30 baz puan daha aşağı yönlü revize edilmesini beklediklerini, fakat bu yılın 2. Çeyrek döneminde daha fazla gerilemenin ihtimal olmadığını belirtti.

Manşet enflasyonunda nisan döneminde 10 baz puan gerileme ile birlikte yüzde 10,1 oranında düşüş bekleyen Morgan Stanley, ancak enflasyonun kasım dönemine kadar çift haneli rakamlarda kalmasını beklediklerini açıkladı. Yıl sonu için yüzde 9,2 olan TÜFE hedeflerine yönelik olarak riskler ABD Doları/Türk Lirası paritesindeki hareketler sebebiyle açık bir şekilde yukarı yönlü olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan iki sebepten ötürü faiz artırımı beklemediklerini açıklayan Morgan Stanley, TÜFE’nin senenin başından bugüne kadar 86 baz puan aşağı gelmesini, manşet enflasyonun da aynı dönemde 169 puan düşmesini gösterdiğini bildirdi.

İkinci sebep olarak ise Merkez Bankası’nın uzun vadeli reel efektif döviz kuru (REER) trendinden sapmasının çift haneli rakamlara kadar ulaşması durumunda harekete geçmesini gösteren Morgan Stanley, Merkez Bankası’nı harekete geçirebilecek ABD Doları kuru seviyesinin 4,05 seviyelerinde olduğunu işaret ederek, Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesinden önce daha etkin döviz likiditesi önlemlerini kullanabileceğini ifade etti.