Mobilya Sektöründe Üretimi Artırıcı 10 Milyon Euroluk Tesis Desteği!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Mobilya Üretim Altyapısını Güçlendirme Projesi (MOBİTEK) kapsamında 10 milyon Euro’ya tekabül eden bir maliyet ile yüksek teknolojili bir üretim tesisinin kurulacağı açıklandı.

Avrupa Birliği tarafından verilen hibe projesi ile start verilen, devamında da esnafın kümelenmesi ile devam eden MOBİTEK ile hem orta, hem de küçük ölçekli olan işletmelerdeki ihtiyaçların karşılanması, çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Mali İşbirliği ile finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen MOBİTEK, Orta Anadolu Kalkınma Birliği, Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile Kayseri Marangozlar, Döşemeciler ve Mobilyacılar Odasının, AB ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ortak yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında oluşturuldu. Hayata geçirilecek olan mobilya üretim tesisi sonrasında, mobilya dekorasyonu ile alakalı da oldukça geniş çaplı bir alışveriş merkezinin kurulacağı yönünde karar alındı.

Orta Anadolu Kalkınma Birliği Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar tarafından yapılan açıklamada, hayata geçirilecek olan projedeki ana hedefin, üreticilerin bir araya gelerek ortak bir şekilde iş yapılabilmesine imkân sağlanması olduğunu ifade ederken, MOBİTEK sayesinde mobilya üreticileri için altyapı alanında önemli güçlendirmelerin yapılacağını, dünya markası standartlarında olunması için hedeflerin yükseltileceğini belirtti.

Hayata geçirilecek olan tesis sayesinde üreticilerin yabancı ülke pazarlarına açılmalarının da kolaylaşacağını ifade den Çolakbayrakdar, MOBİTEK sayesinde dünya ülkelerinin Kayseri’nin adını duyacaklarını, proje kapsamı bölgesinde yaklaşık 840 adet işletmecinin yer aldığını, bu işletmeler dışında çevre bölgelerdeki birçok alandaki işletmelerin de kurulacak üretim tesisinden fayda göreceklerini, projenin sonlanması aşamasında da bölgeye büyük bir alışveriş merkezi kurularak imalatçının satış yapabilmesi için de alan yaratılmasının hedeflendiğini aktardı.