Birton Erikleri Yurt Dışı Pazarına Açıldı

Hem vişne hem de kirazlarıyla ünlü olan Afyonkarahisar’ın bir ilçesinde yetiştirilen birton cinsideki erik, ilk sırada Irak yer almak üzere çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Afyonkarahisar Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Afyonkarahisar’ın meyve üretimi kapsamında en verimli ilçelerinden birinin Sultandağı olduğunu, buranın aynı zaman Türkiye’nin en kaliteli kiraz üretimi gerçekleştirilen yerlerinden biri olduğunu, kiraz ile vişne üretimine ek olarak söz konusu bölgede mürdüm eriğinin de hasatlarının gerçekleştiğini söyledi. Bu seneki iklim koşullarının iyi olması halinde rekoltede bekledikleri rakama ulaşacaklarını söyleyen Acar, rekoltenin geçen seneye göre yükseldiğin söyledi.

“Erikler Yurt Dışı Pazarına Açıldı”

Ürünün bir bölümünün İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde taze olarak tüketildiğini söyleyen Acar, geçen sene rekoltenin düşük seviyelerde olduğunu, bunun nedeninin olumsuz hava şartları ve diğer iklim koşullarının olduğunu, ancak bu seneki beklentilerin mevsimsellikten ötürü yüksek odluğunu, toplamda 15 bin ton ile 16 bin ton arasında üretimin olduğunu, bu kapsamda da üreticilerin yüksek miktarda kar edeceklerini söyledi. Geçen seneki üretimin ortalama 10 bin tona tekabül ettiğini söyleyen Acar, bu sene ise ağaç başına toplamda 75 kilogram üretim olduğunu, üreticilerin erikleri 80 kuruş ile 1,50 Türk Lirası arasında değişen fiyatlarla toptan satışlarını yapabildiklerini söyledi.

Ürettikleri eriklerin Irak, Rusya, Almanya ve Gürcistan pazarlarına da giriş yaptığını söyleyen Acar, Rusya’ya gönderdikleri ürünlerin önemli olduğunu söyledi.