O Başvuru Tarihlerini Kaçırmayın!

İŞKUR tarafından hangi hibe desteğinin başvuru tarihi ile ilgili açıklama yapıldı?

Eski hükümlü ve engellileri istihdam etme zorunluluğu bulunan işverenlerden alınan idari para cezaları yine eski hükümlü ve engellilere iş kurmaları için destek şeklinde verilmeye devam ediyor. Eskiden hüküm giymiş olup cezasını tamamlamış olan kişiler ve engelliler için işverenlerin istihdam zorunluluğu bulunuyor. Bu kişileri istihdam etmeyen iş yeri sahiplerinden idari para cezaları tahsil ediliyor. İşverenlerden tahsil edilen bu ceza ücretleri eski hükümlü ve engellilere iş kurmaları amacı ile destek olarak ödeniyor. Bu vesile ile hazırlanacak olan projelerin kısa adı İŞKUR olan Türkiye İŞ ve İşçi Bulma Kuruma teslim edilmesi için ikinci döneme ait başvurular 12 Haziran 2017 tarihinde sona eriyor.

İŞKUR tarafından yapılan açıklamada İŞKUR başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile kısa adı TİSK olan Türkiye İş veren Sendikaları Konfederasyonu, Kısa adı Türk-iş olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyelerinin oluşturduğu bir komisyon tarafından yapılan toplantıda bu dönem 183 projenin kabul gördüğü ve bu projeler için 8 milyon liralık kaynak tahsis edildiği belirtildi.

İŞKUR’un bu projeler ve özel politikalar ile engellilerin mesleki eğitim alması ve istihdam edilmesi için çaba harcadığının belirtildiği açıklamada bu komisyon aracılığı ile de engelli kişileri kapsayan özel projelere katkı sağlandığı, bu kişilerin ekonomik hayata ve topluma uyum sağlamasının desteklendiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca kabul edilen projeler ile denetimli serbestlik ve Koruma Kurulları ile işbirliği olmak kaydı ile proje hazırlayan eski yükümlülere de kendi işlerini kurmalarının yolunu açan brüt asgari ücretin 10 katı olacak şekilde hibe desteği verildiği fakat önümüzdeki dönemde bunun 15 katına çıkartılacağı söylendi.

Aynı açıklamada engellerinin %40 oranında olduğu belgelenmiş olan kişilere de kendi işini kurmak istemesi halinde toplamda 36 bin liralık hibe kredi desteği verildiği bildirildi.